Jak warto pomalować rower i o czym należy pamiętać?

Jak warto pomalować rower i o czym należy pamiętać?

Każdy chciałby czasem tchnąć w swój jednoślad nieco stylu! W tym poradniku przeprowadzimy Cię przez proces malowania roweru krok po kroku. Dzięki nam poznasz skuteczne sposoby, dzięki którym Twój pojazd nabierze wyjątkowego charakteru i na pewno będzie wyglądał zjawiskowo.

Jak pomalować rower, czyli o czym należy wiedzieć 

Zanim rozpoczniesz malowanie roweru, musisz zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych aspektów. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie miejsce, w którym przeprowadzisz renowację. Najlepiej robić to na świeżym powietrzu i przy świetle słonecznym. Nie zalecamy prac w domu czy w garażu. Spray i farba do malowania roweru to szkodliwe i drażniące chemikalia. 

Pamiętaj też, że musisz dokładnie oczyścić pojazd. Najlepiej zrobić to za pomocą profesjonalnego detergentu. Mleczko do czyszczenia pozwoli Ci usunąć kurz, pajęczyny oraz inne zabrudzenia. Gdy preparat wyschnie, dokładnie umyj rower i oderwij naklejki z ramy oraz innych elementów. 

Później możesz przeprowadzić demontaż jednośladu. Jednak niektórzy rowerzyści zastanawiają się, jak pomalować rower bez rozkręcania go. W takim przypadku musisz wyposażyć się w taśmę malarską i owinąć wszystkie elementy, które nie wymagają malowania. 

Jeśli zdecydujesz się na rozkręcenie roweru, sięgnij po śrubokręty i klucze imbusowe. Przydadzą się również te płasko-oczkowe i nasadowe, a czasem również klucz do suportu. Gdy masz już niezbędne narzędzia, możesz zdjąć łańcuch i odkręcić koła. Później odmontuj siodełko, przerzutki, oraz pedały. Gdy wyjmiesz górną śrubę mostka oraz nakrętki sterów, zdemontuj widelec.

Zanim zdecydujesz, jak pomalować ramę roweru, pamiętaj o dokładnym jej zmatowieniu przy użyciu papieru ściernego. Bardzo dobrze sprawdzi się tutaj szlifierka oscylacyjna. Przed malowaniem warto również wyposażyć się w maskę oraz rękawice ochronne. W ten sposób zadbasz o własną wygodę i bezpieczeństwo.

Czym najlepiej pomalować rower?

Zastanawiasz się, czym pomalować rower, aby uzyskać trwałe i miłe dla oka efekty? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie malowanie proszkowe. Musisz jednak wiedzieć o tym, że nie jest to opcja dostępna dla każdego, gdyż proces zwykle wykonuje się w profesjonalnej lakierni. 

Ponadto te czynności wymagają wypiaskowania ramy, a także nałożenia specjalnej farby i wypieczenia w wysokiej temperaturze. Koszt całej usługi może być zbliżony do około 400-500 zł. Droższe będzie malowanie ramy aluminiowej niż stalowej. Cenę możesz obniżyć przez dostarczenie do punktu zdemontowanych części ramy do malowania. Później wystarczy już tylko samodzielnie złożyć konstrukcję. 

Jeśli decydujesz się na samodzielne malowanie musisz pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim najtańsze farby nie sprawdzą się dobrze i mogą szybko odpadać. Bardzo dobrym, rekomendowanym przez wiele osób rozwiązaniem może być użycie lakieru samochodowego lub wysokiej jakości farby akrylowej w formie sprayu. 

Na rynku znajdziesz również takie farby, które pozwalają na lakierowanie roweru. Dziś jeszcze nie należą one do najpopularniejszych produktów, jednak przekonuje się do nich coraz więcej osób. Warto podkreślić też, że ich producenci gwarantują efekty zbliżone do tych, jakie można uzyskać w profesjonalnej lakierni! 

A czym pomalować rower aluminiowy? W tym przypadku warto wykorzystać podkład do aluminium. Następnie sięgnij po odpowiednie farby i skorzystaj z technik przedstawionych w naszym poradniku. Dzięki temu cały proces nie sprawi Ci żadnego problemu. 

‍W jaki sposób należy pomalować rower?

Przede wszystkim odnawianie roweru nie jest trudne, lecz wymaga dużej precyzji i sporo czasu. Pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą, więc warto do każdej czynności podejść z dużą uwagą. 

Pamiętaj, aby odtłuścić zmatowioną powierzchnię. W tym celu wykorzystaj rozpuszczalnik, benzynę ekstrakcyjną lub aceton. Zanim zaczniesz malowanie, użyj podkładu, aby farba do roweru lepiej trzymała. W ten sposób dodatkowo zabezpieczysz elementy przed pojawieniem się rdzy. Taki prosty zabieg pozwoli Ci przez lata cieszyć się miłą dla oka estetyką pojazdu. 

Następnie możesz przystąpić do malowania z wykorzystaniem farby. Spryskaj ramę z odległości ok. 30 cm. Zwróć uwagę, aby wszystkie części, które nie powinny być pomalowane, były okryte. Następnie pozostaw konstrukcję do całkowitego wyschnięcia. Odczekaj tak długo, jak mówi informacja na opakowaniu. Później pomaluj ramę dwukrotnie w taki sam sposób (o ile producent nie zalecił inaczej). Przed nakładaniem nowej warstwy, raz jeszcze musisz odtłuścić jednoślad.

Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby pomalować pozostałe elementy (np. kierownicę, błotniki czy akcesoria). W tym celu znakomicie sprawdzi się chrom w sprayu. Dzięki niemu nawet stare elementy po oczyszczeniu z rdzy i pomalowaniu będą wyglądały świetnie. 

Najlepsze efekty zapewnia chrom przeznaczony do malowania elementów aut, natomiast najtańszy lakier dekoracyjny na pewno nie będzie dobrym pomysłem. Polecamy wybór produktów renomowanych, sprawdzonych marek. 

Niekiedy przemalowanie roweru wiąże się z powstawaniem zacieków. Niestety, ale ich wystąpienie wymaga ponownego nałożenia farby. Zwróć też  uwagę, by rower schnął z dala od pyłków czy kurzu, gdyż zabrudzenia mogą przykleić się do farby, co zepsuje ostateczny efekt, jaki moglibyśmy osiągnąć. 

Zwróć uwagę, na jaki kolor pomalować rower. Jeżeli jednoślad jest ciemny i chcesz go przemalować na jaśniejszą barwę, najpierw sięgnij po jasną farbę podkładową. Dzięki niej kolorystyka będzie bardzo atrakcyjna. Wybór barwy zależy od osobistych preferencji, a na rynku znajdziesz praktycznie pełną paletę: zarówno farb, jak i sprayów do roweru. 

Kiedy warto pomalować rower?

Wiesz już, jak pomalować rower sprayem i na które elementy należy zwrócić szczególną uwagę. Nadszedł czas, aby przemyśleć, kiedy taki zabieg sprawdzi się najlepiej. Istnieje kilka przypadków, w których renowacja jest zdecydowanie wskazana.

Na malowanie często decydują się osoby, które po długim czasie wyciągają swoje rowery z piwnicy. Gdy okazuje się, że sprzęt nadaje się do jazdy, lecz nie zachwyca już swoim designem, zdecydowanie warto go pomalować. Niekiedy dzieje się tak również w przypadku używanych pojazdów. Sprawny technicznie, lecz niezbyt miły dla oka pojazd możesz odnowić za pomocą kilku prostych zabiegów. Jeżeli decydujesz się na malowanie roweru, wzory i kolory pozytywnie zaskoczą Cię różnorodnością. 

Czasami na elementach ramy pojawia się rdza. W takim przypadku liczy się możliwie jak najszybsza reakcja. Gdy zobaczysz pierwsze oznaki korozji, musisz szybko zdecydować się na przemalowanie pojazdu. Kolejny sygnał stanowi łuszcząca się farba, która oznacza, że z metalu zeszła warstwa ochronna, która zabezpieczała konstrukcję. Malowanie to także doskonały pomysł dla osób, które np. w wyniku upadku, mocno uszkodziły ramę.

Pamiętaj, że wybór dobrej farby i prawidłowo wykonane malowanie zapewnia Ci nie tylko świetny design, ale i dodatkową ochronę przed rdzą czy trudnymi warunkami na szosie. Przekonało się o tym wielu miłośników jednośladów, którzy na bieżąco troszczą się o estetykę sprzętu.

Get updates direct to your inbox.

 

Subscribe to our newsletter