Rower w małym mieszkaniu – garść porad, jak przechowywać rower

Rower w małym mieszkaniu – garść porad, jak przechowywać rower

Nie zawsze miejscem na przechowywanie roweru może być garaż, piwnica czy pomieszczenie gospodarcze. Na niektórych osiedlach mogą to być też te części budynku, do których znacznie łatwiej się dostać osobom trzecim. Chcesz się dowiedzieć, jak przechowywać rower w małym mieszkaniu? Mamy na to kilka sposobów!

Rower w małym mieszkaniu – jak go wygodnie przechowywać?

Rowery w małych mieszkaniach lepiej przechowywać wewnątrz pomieszczenia. Panują tam znacznie korzystniejsze warunki niż np. na tarasie czy balkonie. Niska temperatura i nadmierna wilgoć mogą zaszkodzić niektórym częściom napędu, a także samej ramie. Ze względu na bezpieczeństwo klatka schodowa także nie jest dobrym miejscem – w częściach wspólnych budynków wielorodzinnych częściej dochodzi do kradzieży.

W sezonie przechowywanie rowerów w mieszkaniach powinno być na tyle komfortowe, aby ich wyciąganie nie sprawiało żadnych problemów. Jeśli kilka razy w tygodniu będziesz chciał wybrać się w podróż, wybierz taką część lokum, do której masz łatwy dostęp. Podstawą jest też prosty w obsłudze wieszak rowerowy lub stojak na rowery do domu. Dzięki nim ściąganie roweru ze ściany czy odpinanie go nie będą trwały w nieskończoność. 

Po sezonie jednoślad możesz np. powiesić na ścianie lub wygodnie o nią oprzeć. Kluczowe jest jednak wybranie odpowiednich akcesoriów. Powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, aby gwarantowały solidność i wytrzymałość na obciążenia. Jeśli zdecydujesz się na mocowanie jednośladu do ściany, musisz wybrać taką, która ma odpowiednią nośność. 

Lekka konstrukcja z karton-gipsu może nie wytrzymać obciążenia dużej masy ramy, kół i komponentów. Zawsze zwracaj uwagę na to, aby wygoda szła w parze z bezpieczeństwem – rowery często mają masę około 15–17 kilogramów i wiele wystających elementów, dlatego źle przechowywany może stanowić zagrożenie dla domowników.

Gdzie najlepiej przechowywać rower w małym mieszkaniu?

Zastanawiasz się, jak przechowywać rower w małym mieszkaniu? Mamy na to kilka sposobów:

  • Ustawienie roweru na podłodze dzięki solidnym stojakom (takim samym lub podobnym do serwisowych), bez ingerowania w ściany i sufity.
  • Mocowanie do ściany za przednie koło, pionowo za pomocą haka lub prostego uchwytu (nie poleca się tego sposobu na przechowywanie roweru z zaawansowanym sprzętem, np. hydraulicznymi hamulcami lub olejowym amortyzatorem, aby nie doszło do zmian w funkcjonowaniu).
  • Oparcie roweru o koła i pedały na ścianie (poziomo, w lekko pochyłej pozycji).
  • Montaż na ścianie poprzez oparcie roweru o sztycę podsiodłową w pozycji poziomej.
  • Zawieszenie jednośladu do sufitu za pomocą rozbudowanego uchwytu ze sznurkami, który działa podobnie jak winda, lub na tzw. wieszaku rowerowym sufitowym.

Kiedy będziesz wybierać wieszak rowerowy na ścianę, aby przechowywać rower w mieszkaniu, zwróć uwagę na wykończenie. Szczególnie dotyczy to tych elementów, które bezpośrednio stykają się z ramą, obręczami czy pedałami. Nie powinny rysować powierzchni, dlatego przydają się tu silikonowe czy też gumowe wstawki. Dzięki nim rowerzyści nie muszą martwić się o swój cenny sprzęt. 

Jak zaaranżować odpowiednią przestrzeń na rower w małym mieszkaniu?

Przede wszystkim zadbaj o to, aby przechowywanie roweru w mieszkaniu nie było dla żadnego domownika uciążliwe. Jednoślad nie powinien zajmować dużej części przedpokoju, gdzie trzeba wygodnie ściągnąć buty i odwiesić kurtkę na wieszak. 

Unikaj też stawiania go w przejściu do kolejnego pomieszczenia. Pamiętaj o szczególnym zabezpieczeniu jednośladów w mieszkaniach, w których znajdują się dzieci i seniorzy. Muszą być one przechowywane bezpiecznie, aby nie stanowiły zagrożenia. 

Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby przechowywanie roweru wiązało się jednocześnie z jego wyeksponowaniem, np. nad kanapą w kawalerce. W ten sposób będzie miał odpowiednie warunki i wyróżni Twoje wnętrze, pokazując zamiłowanie do jazd. Jednak kluczowe są tu mocny uchwyt i solidny montaż, aby jednoślad nie spadł nagle podczas wieczornego odpoczynku. 

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się przechowywać rower na ścianie czy na podłodze, zabezpiecz powierzchnię przed zabrudzeniami. Niestety, opony mogą zostawiać czarne ślady, dlatego podstawą jest farba odporna na szorowanie i czyszczenie. 

Podłogę warto zabezpieczyć folią lub specjalną warstwą pleksi. Pamiętaj też, że kiedy wjeżdżasz do mieszkania rowerem po dłuższej wyprawie, na oponach znajdują się często kurz, brud, a nawet błoto. Podłoga powinna być zatem łatwa w czyszczeniu.

Jeśli chcesz przechować rower w mieszkaniu po sezonie, koniecznie go wyczyść, zabezpiecz i przeprowadź prace konserwacyjne, w tym smarowanie napędu i jego regulację. Wszystkie elementy roweru muszą być wytarte do sucha, aby wilgoć nie spowodowała uszkodzeń.

Get updates direct to your inbox.

 

Subscribe to our newsletter