Jaki rower trekkingowy wybrać? Przegląd oferty

Jaki rower trekkingowy wybrać? Przegląd oferty

Rower trekkingowy często nazywany jest turystycznym, ze względu na przeznaczenie i możliwość wykorzystania w terenie. Możesz zaplanować z nim kilkudniową wyprawę pełną wyzwań lub wyruszyć na krótką przejażdżkę po okolicy. Z naszego artykułu dowiesz się, jaki rower trekkingowy kupić, na które elementy szczególnie zwrócić uwagę oraz jakie modele są warte zainteresowania.

Jaki rower trekkingowy należy kupić?

Zacznijmy od tego, że najlepsze rowery trekkingowe to takie, które gwarantują wygodę. Chodzi tu nie tylko o dobrze wyprofilowane siodełko, odpowiednio dobrany rozmiar ramy i geometrię przystosowaną do płci (u kobiet rower ma obniżoną górną rurę, by ułatwiać wchodzenie i schodzenie). To także sprzęt, który w terenie pozwoli na pokonywanie przeszkód czy podjechanie pod górkę. 

Rowery trekkingowe łączą w sobie cechy kilku innych typów jednośladów – mają koła o takiej samej wielkości jak szosówki, wagę porównywalną z modelami crossowymi, ale umożliwiają przyjęcie podobnej pozycji jak na modelu miejskim. 

Jedna kwestia zdecydowanie wyróżnia trekkingi – fabrycznie mają zamontowane dodatkowe wyposażenie, wpływające także na wygodę jazdy – bagażnik, oświetlenie (zapewniające nam widoczność na drodze) i błotniki (chroniące przed brudem, błotem i wodą). 

Jeśli planujesz wielogodzinne wyprawy, dobrym wyborem jest lekki rower trekkingowy. Zmęczenie utrudnia podjechanie pod górę ciężką maszyną. W dodatku do fabrycznie podanej masy konstrukcji trzeba doliczyć jeszcze dodatkowe akcesoria, które obciążają jednoślad. Jeśli masz większy budżet, możesz przemyśleć, czy dobrym rozwiązaniem nie będzie elektryczny rower trekkingowy.

Jeśli zamierzasz jeździć w terenie błotnistym, kamienistym czy żwirowym, wybierz model z amortyzatorem o większym skoku. Dzięki niemu pokonywanie wyboistych tras nie będzie stanowić problemu. O tym, jak dobrać rower trekkingowy, przeczytasz w dalszej części naszego poradnika.

Na jakie trasy najlepszym wyborem będzie rower trekkingowy?

Uniwersalne rowery trekkingowe można wykorzystywać jako codzienny środek transportu, np. do dojazdów do pracy, szkoły czy sklepu. Mają wiele cech wspólnych z jednośladami miejskimi, jednak nadają się także do przemierzania mniej wymagającego terenu. 

Mając rower trekkingowy, możesz pozwolić sobie na przejażdżkę po pobliskim lesie w weekend czy też wybranie się na piknik z całą rodziną. Nie bez powodu mówi się o tym typie jednośladu, że ma on turystyczny charakter. 

Bardziej profesjonalne rowery trekkingowe powstają z myślą o długich i dalekich wyprawach i dlatego mają solidniejsze wyposażenie. Dobrze radzą sobie na asfalcie, ale kiedy wjedziesz na bruk, leśną ścieżkę czy lekki żwir, nie będziesz czuć dyskomfortu. 

Dobre wyposażenie roweru trekkingowego – jakie wybrać?

Rower trekkingowy musi być przystosowany do jazdy po asfalcie, a także pokonania niewymagającego terenu. Nie musi być jednak tak rozbudowany jak MTB czy lekki i aerodynamiczny jak szosówka. Zwykle tego typu modele są przystępne cenowo i nawet tani rower trekkingowy jest w stanie zapewnić Ci podczas jazdy najlepsze wrażenia. 

Jeśli chodzi o sprzęt, warto mieć do dyspozycji liczne przerzutki, które będziesz zmieniać w zależności od specyfiki terenu. Aby spełniać oczekiwania nawet osób o słabej kondycji, koniecznie muszą one działać płynnie, wydajnie i bezawaryjnie. Najpopularniejsze konfiguracje w rowerach trekkingowych to 3×7, 3×8 i 3×9. 

W trudniejszym terenie przyda się amortyzator, o którym wspominaliśmy już wcześniej – nie jest on jednak niezbędny. Na równej powierzchni i w niewymagającym terenie dobrym wyborem będzie też sztywny widelec, aluminiowy lub karbonowy. Ten drugi znacznie lepiej tłumi drgania i jest lekki. Pamiętaj, że bardziej zaawansowany amortyzator będzie wymagać serwisowania i będzie stanowił dla Twojego jednośladu dodatkowe obciążenie.

Co jeszcze jest istotne? Jakie rowery trekkingowe wybrać? Powinny być wyposażone w:

  • bardzo dobrej jakości ramę, która stanowi podstawę całego roweru. Najbardziej popularne w trekkingach jest lekkie i wytrzymałe aluminium. Często stosuje się cieniowane rurki, aby znacznie obniżyć całkowitą masę roweru;
  • mocne opony z niskimi oporami toczenia i wkładką antyprzebiciową – pomogą poruszać się w terenie, a także przyjemnie prowadzić rower po szosie. Bieżnik może być znacznie mniej agresywny niż w MTB;
  • wytrzymałe koła, odporne na uszkodzenia mechaniczne;
  • komfortową kierownicę – z głębokim gięciem do tyłu, nieco niżej usytuowaną niż w jednośladach miejskich. Pozwoli to na wygodne ułożenie nadgarstków. Aby idealnie dopasować ją do swoich potrzeb, przyda się wspornik kierownicy z możliwością regulacji;
  • solidne hamulce – najlepiej V-brake albo hydrauliczne szczękowe. W droższych modelach producenci stosują już hydrauliczne hamulce tarczowe, które mają bardzo dobrą siłę hamowania i świetnie pracują nawet przy dużym obciążeniu;
  • amortyzowaną sztycę – szczególnie jeśli zamierzasz jeździć po wyboistym terenie.

Jak widzisz, jest wiele aspektów, na które warto zwrócić uwagę, wybierając dobry rower trekkingowy. Należy wspomnieć, że fabrycznie modele tego typu rzadko są wyposażone w perfekcyjnie dopasowane siodełko – warto je dokupić osobno. 

Powinno mieć żelowe wypełnienie, jeśli chcesz podróżować daleko i przez wiele długich godzin. Wybór siodełka jest podyktowany także płcią, bo damskie ma nieco inaczej wyprofilowany kształt, dostosowany do kobiecej anatomii. Nie bagatelizuj tego elementu – dobrze dobrany model ochroni Cię przed otarciami czy nieprzyjemnym bólem mięśni.

Jakie są inne czynniki decydujące o wyborze roweru trekkingowego?

Wiesz już, jakie wyposażenie powinien mieć dobry rower trekkingowy. Jaki wybrać sprzęt, aby później nie żałować? Na pewno od sprawdzonego producenta. Dzięki temu nie będziesz martwić się awaryjnością i nieprzyjemnymi niespodziankami na trasie. Rowery trekkingowe Romet bazują na komponentach Shimano.

Będą zatem strzałem w dziesiątkę, ponieważ samodzielnie albo z pomocą fachowca będziesz w stanie szybko pozbyć się usterki. Nawet w przypadku wymiany, znacznie łatwiej będzie Ci znaleźć część zamienną. Rowery trekkingowe nie są mocno zaawansowanymi pojazdami, dlatego tutaj często wykorzystuje się podstawowe, uniwersalne i wszechstronne grupy komponentów, np. Shimano Altus, Acera i Alivio. To elementy w zupełności wystarczające do poruszania się po niewymagającym terenie.

Dodatkowe wyposażenie sprawia, że modele trekkingowe są idealne na dłuższe wycieczki. Z zapełnionym bagażnikiem, koszykiem na bidon i sakwami umieszczonymi na ramie można wybrać się nawet w kilkudniową podróż. Warto zwrócić uwagę na oświetlenie, a raczej sposób jego zasilania. W podróży nie zawsze możesz mieć możliwość naładowania lampek, dlatego podczas dłuższych wypraw lepiej sprawdza się oświetlenie zasilane dynamo.

Rower trekkingowy po zakupie powinien być od razu przygotowany do jazdy. Oczywiście możesz pokusić się o wymianę niektórych elementów, ale lepiej nie inwestować od razu w bardziej zaawansowany osprzęt i wielkie metamorfozy. Skup się bardziej na komforcie i przyjrzyj się bliżej siodełku oraz ogumieniu. Te elementy łatwo jest wymienić samodzielnie i dopasować do swoich potrzeb. Jeśli nie będziesz mógł znaleźć dobrego modelu, fabrycznie perfekcyjnie wyposażonego, lepiej wybierz wariant z lepszym osprzętem niż np. wygodniejszym siodełkiem. 

Ile kosztuje dobry rower trekkingowy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje mocny rower trekkingowy spełniający Twoje potrzeby. Biorąc pod uwagę wszystkie powyżej wymienione kwestie, jesteś w stanie samodzielnie porównać różne modele na rynku. Za najtańszy rower od dobrego producenta z osprzętem, który ma niską awaryjność i jest wydajny w terenie, możesz zapłacić 1300 złotych. Im bardziej zaawansowane komponenty, tym cena jest wyższa, może dochodzić nawet do 4000 złotych. 

Na wybranych przykładach pokażemy Ci, jak kształtują się ceny różnych jednośladów. 

Jeśli zastanawiasz się, jaki rower trekkingowy damski wybrać, przyjrzyj się bliżej tym modelom:

  • Romet Gazela – wyróżnia się łagodną geometrią z aluminiową ramą, obniżonym przekrokiem dla pełnej wygody i solidnym osprzętem marki Shimano. Napęd 3×7 to dobry wybór w teren, bo zapewnia odpowiednią liczbę przerzutek. Hamulce typu V-brake to synonim bezpieczeństwa, a oświetlenie, pełne błotniki, osłonę na łańcuch, bagażnik i dzwonek to wyposażenie, które przekłada się na funkcjonalność. Cena takiego jednośladu nie powinna przekroczyć 2000 złotych (model z 2022 roku).
  • Romet Gazela 4 – bardziej rozbudowany rower trekkingowy z przerzutkami z grupy Acera (z tyłu) i Tourney (z przodu). Jest wyposażony w amortyzator o skoku 63 mm, dlatego jazda po nierównościach nie będzie stanowić problemu. Rama jest wykonana z aluminium, a cały jednoślad zaprojektowany jest z myślą o wygodzie, którą zapewniają np. sztyca z amortyzacją, wewnętrzne prowadzenie przewodów i akcesoria. Cena to około 3000 złotych (model z 2023 roku).

A jaki rower trekkingowy męski wybrać? Jak kształtują się ich ceny? Sprawdź polecane modele:

  • Romet Wagant – z tym towarzyszem możesz wybrać się w każdą podróż. Osprzęt oparty jest o podstawowe grupy Shimano, napęd ma konfigurację 3×7, a rama pozwala na zamontowanie licznych sakw i inne akcesoriów. Podstawą konstrukcji jest aluminiowa rama z hydroformowanych rurek, dzięki czemu rower jest lekki. Za bezpieczeństwo odpowiadają hamulce V-brake. Za ten model z 2022 roku zapłacisz około 2000 złotych.
  • Romet Wagant 8 – wytrzymały i wydajny model do długotrwałej jazdy w terenie. To dobry rower trekkingowy, który ma niską masę i napęd 3×9 od Shimano. Wykorzystano w nim bardziej wydajne hamulce hydrauliczne oraz amortyzowany widelec Suntour NEX DS doskonale tłumiący wstrząsy. Dobrej jakości sprzęt idzie w parze z funkcjonalnym wyposażeniem. Na bagażniku z fabrycznie zamontowanymi linkami możesz przewieźć duże torby, a dzięki osłonie łańcucha zadbasz o swój układ napędowy. Najnowszy model z 2023 roku to koszt około 3800 złotych.

Warto dostosować budżet do częstotliwości swojej jazdy i potrzeb w terenie, a następnie wybrać model spełniający Twoje potrzeby. Oczywiście odradzamy zakupu pierwszego lepszego roweru trekkingowego w supermarkecie, który może sprawiać liczne kłopoty. Nieznane części trudno będzie naprawić, a ich jakość zwykle pozostawia wiele do życzenia.

Get updates direct to your inbox.

 

Subscribe to our newsletter