Lekki damski rower – jaki model wybrać?

Lekki damski rower – jaki model wybrać?

Niewielkie różnice w masie rowerów nie są zauważalne na pierwszy rzut oka i odczuwalne podczas jazdy. Kilka kilogramów więcej ma natomiast ogromne znaczenie dla komfortu prowadzenia jednośladu w terenie i nie tylko. Z naszego artykułu dowiesz się, czym charakteryzuje się bardzo lekki rower damski, jaki sprzęt ma największy wpływ na całkowitą masę i na co zwrócić uwagę podczas zakupu. Czy w przypadku wybranego przez Ciebie jednośladu waga ma mniejsze czy większe znaczenie? Sprawdź.

Lekki rower damski, czyli jaki?

Lekkie rowery damskie to takie, które są wyposażone zarówno w ramę, jak i komponenty o niskiej masie. Standardowy jednoślad turystyczny waży od 15 do 17 kilogramów, ale jeszcze niższa wartość jest znacznie korzystniejsza pod względem komfortu jazdy. Lekki rower damski z przerzutkami łatwiej jest rozpędzić, więc szybciej można osiągnąć dużą prędkość na asfalcie. Lepiej pokonuje się mniejsze i większe wzniesienia, a także manewruje na wąskich ścieżkach. Waga ma bezpośredni wpływ na komfort poruszania się w mieście oraz w terenie. 

Zalety lekkiego roweru to:

 • łatwiejsze transportowanie i bezpieczne przechowywanie;
 • łatwiejsze wnoszenie na wyższą kondygnację, np. trzecie piętro w bloku,
 • możliwość szybszego rozpędzenia się do dużej prędkości,
 • płynniejsze pokonywanie wzniesień,
 • wygodniejsza jazda w mieście i w terenie.

Jeśli zatem masz do wyboru lekki rower damski do 12 kg i drugi model, który waży kilka kilogramów więcej, zastanów się nad zaletami lżejszego jednośladu. Być może zupełnie zmieni on charakter Twojej jazdy i będzie bardziej funkcjonalny. 

Nie można też nie wspomnieć o atutach dotyczących przechowywania i wnoszenia roweru do mieszkania. Jeśli mieszkasz w bloku bez windy, a po każdej przejażdżce konieczne jest wniesienie roweru po schodach, waga będzie miała ogromne znaczenie. 

Zanim poznasz najważniejsze cechy lekkiego roweru damskiego i dowiesz się więcej na temat osprzętu, musisz wiedzieć jedno – im lżejsza konstrukcja, tym cena jednośladu może być wyższa. Właśnie dlatego trzeba zastanowić się, jak duże znaczenie ma dla Ciebie waga modelu. 

W przypadku kobiet, które muszą obniżyć masę roweru ze względu na rodzaj uprawianego kolarstwa – nie ma innego wyjścia. Lżejszy rower jest też niezastąpiony dla osób, które stawiają na wysoką jakość sprzętu, od którego wymagają niezawodności, bezawaryjności i wydajności w terenie. Jeśli jednak jeździsz w teren od czasu do czasu, a przechowywanie jednośladu nie wymaga od Ciebie nieustannego znoszenia i wnoszenia, może nie jest to najważniejszy parametr.

Stąd też wynika specyfikacja poszczególnych rodzajów dwukołowego pojazdu – damskie rowery miejskie nie są tak lekkie jak trekkingowe, a damskie rowery szosowe najeżą do najlżejszych na rynku. Więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części artykułu.

Najważniejsze cechy lekkiego roweru damskiego

Zacznijmy od tego, czym powinien charakteryzować się dobry lekki rower dla kobiet. Nie tylko rama ma wpływ na ostateczną wagę konstrukcji. Choć świadczy ona o geometrii danego modelu, jest też znacznie więcej aspektów, które wpływają na komfort pedałowania. 

To parametry techniczne osprzętu (wraz z jego masą), a także wyposażenie, na które warto zwrócić uwagę. Wszystko to będzie miało wpływ zarówno na bezpieczeństwo, jak i wygodę prowadzenia roweru przez kobiety w terenie.

Lekkie rowery dla kobiet powinny mieć:

 • dobrej jakości amortyzator – niestety część niskiej jakości nie zdaje egzaminu na nierównościach, a ponadto może dodatkowo obciążać Twój rower. Szczególnie jeśli chcesz kupić rower damski crossowy, najlepszym wyborem jest aluminiowy lub karbonowy komponent o skoku dopasowanym do rodzaju pokonywanych najczęściej nawierzchni. Zakładasz mniejszy budżet? Wtedy lepiej postawić na sztywny widelec, nieco lżejszy;
 • niezawodne części układu napędowego – najlepiej od znanego producenta, aby były one proste w naprawie i jednocześnie odporne na uszkodzenia mechaniczne;
 • odpowiednią liczbę przerzutek, aby w terenie móc dopasować parametry jazdy, szczególnie jeśli wybierasz damski rower trekkingowy – z założenia przeznaczony do pokonywania dłuższych tras;
 • lekkie i wytrzymałe obręcze – oczywiście z oponami, które będą dostosowane do terenu, po którym najczęściej się przemieszczamy;
 • ramę ułatwiającą wchodzenie i schodzenie paniom;
 • dobrze wyprofilowane siodełko, dopasowane do anatomii kobiet;
 • rozmiar manetek dopasowany do nieco mniejszych i delikatniejszych dłoni;
 • akcesoria dopasowane do potrzeb – np. koszyk na bidon, miejsce na sakwy i bagażnik z aluminium (stalowe są cięższe);
 • krótszy mostek i węższą kierownicę ze względu na kobiecą sylwetkę;
 • hamulce – najlepiej tarczowe lub bardzo dobrej jakości V-brake, dzięki którym możesz błyskawicznie reagować na przeszkody.

Jaka jest jakość części lekkiego roweru dla kobiet?

Jeśli będziesz porównywać konkretne modele, zwróć uwagę na materiał komponentów. Lekkie, niezawodne i wytrzymałe są te z aluminium albo włókna węglowego, choć nie można nie dostrzec też wielu atutów konstrukcji stalowych. Zauważ jednak, że ten pierwszy materiał świetnie sprawdzi się do turystycznej jazdy, z kolei drugi ma szersze zastosowanie w kolarstwie szosowym i górskim, gdzie każdy gram ma ogromne znaczenie. Im większe doświadczenie masz na trasie, tym większą uwagę powinnaś zwrócić na materiał wykonania komponentów i ich wagę.

Jest jeszcze jedna ważna kwestia, o której warto wspomnieć, zanim zaczniesz wyszukiwanie drogich i wydajnych części. Włókno węglowe, choć lżejsze, może się uszkodzić w trudnym terenie (szczególnie bez większego doświadczenia na długich i wymagających trasach). Dlatego nie zawsze inwestycja w takie komponenty ma sens. Wymiana części na nowe to kolejny wydatek, dlatego warto dopasować je do przeznaczenia Twojego jednośladu.

Lekki rower aluminiowy z bardzo dobrej jakości częściami pracuje ciszej. Jeśli postawisz na komponenty od sprawdzonych producentów, np. Shimano, będą one wyróżniać się też mniejszą awaryjnością oraz będą łatwiejsze do naprawienia, dlatego że są bardziej popularne na rynku. Wszystko to wpłynie na Twoją przyjemność i radość z każdych kolejnych kilometrów na drodze. 

Czym należy kierować się podczas wyboru lekkiego damskiego roweru?

Na początek warto zdać sobie sprawę, że lekki rower damski to większa inwestycja. I nie zawsze ma ona sens. Trzeba w pierwszej kolejności ocenić swój budżet i przeznaczenie jednośladu – od nich będzie zależeć wybór odpowiedniego modelu. Jeśli masz do wyboru rower szosowy, którego waga nie przekracza 8 kilogramów a jednoślad trekkingowy ważący dwa razy tyle, nie można powiedzieć, że jeden z nich jest lepszy, a drugi gorszy. 

Lekka, aerodynamiczna szosówka lub damski rower gravel to częste wybory zaawansowanych kolarek, które na bieżąco trenują do zawodów. Z kolei modele trekkingowe mogą służyć do kilkudniowych wypraw w teren, dlatego waga schodzi na drugi plan. Kluczowe zatem jest to, jak zamierzasz jeździć swoim rowerem. 

Chcesz kupić lekki rower damski? Waga głównie zależy od materiału wykonania ramy. Choć powszechnie uważa się, że stal nie należy do najlżejszych, to producenci stosują wiele nowoczesnych metod produkcji mających wpływ na ostateczną niższą wagę, np. cieniowanie rur. Stal ma wiele zwolenników ze względu na dobre tłumienie drgań. 

Mimo wszystko bardziej popularny jest lekki damski rower aluminiowy, którego przyjazna geometria idzie w parze z wytrzymałością. Do zaawansowanych materiałów zaliczamy trwały tytan i sztywne włókno węglowe o świetnych właściwościach tłumienia drgań, jednak są one o wiele droższe od aluminium i stali. To dlatego, że trzeba zachować szczególną ostrożność podczas produkcji takich modeli. 

Jeśli zastanawiasz się, jaki lekki rower damski wybrać, na pewno zwróć uwagę na fabrycznie zamontowane koła i układ napędowy. Producenci nie powinni oszczędzać na tych elementach jednośladu. Bardzo często pomijają jakość kół i jednocześnie niewielu rowerzystów podczas zakupu zwraca na nią uwagę. Mimo wszystko ten materiał jest ciągle eksploatowany i narażony na wiele czynników zewnętrznych. Koła powinny być wytrzymałe i lekkie, aby płynnie toczyły się po trasie.

Czy są jakieś elementy jednośladu, na które nie trzeba zwracać uwagi podczas zakupu? Lepiej przyjrzeć się wszystkim częściom, ale można przyjąć zasadę, że jest takie wyposażenie, które później łatwiej jest wymienić na nowsze i lżejsze, np. sztyca podsiodłowa, siodełko czy mostek. 

Dość trudno jest też dostać model mający opony, które od razu spełniają Twoje potrzeby terenowe. Aby np. zwiększyć przyczepność, łatwiej pokonywać przeszkody lub zmniejszyć opory toczenia, warto zainwestować w lepsze ogumienie. Dotyczy to zarówno rowerów przeznaczonych do jazdy po mieście, jak i w terenie.

Czy każdy typ damskiego roweru może być lekki?

Jeśli chcesz kupić rower w supermarkecie, jego rama, koła, napęd mogą być nie tylko niskiej jakości, ale także dość ciężkie. Na pewno cięższy będzie też damski rower elektryczny. Jednoślady warto kupować z oferty znanych producentów i sklepów rowerowych, które dbają o odpowiedni stosunek jakości do ceny i wagi. Wiesz już, na jakie części trzeba zwrócić uwagę, teraz przyjrzymy się bliżej konkretnym rodzajom damskich jednośladów. Dla kogo są one przeznaczone?

 • Lekkie rowery miejskie – początkowo modele, które pojawiały się w sklepach, nie zachwycały swoją niską masą. Podstawą była ciężka stalowa rama i komponenty średniej jakości. Dziś jednak charakterystyczne jednoślady z zakrzywioną kierownicą są wyposażone w bardziej nowoczesne części, dlatego ich masa może być niższa, a wyjazd poza miasto, nawet w lekki teren leśny, nie będzie problemem. Jest to zasługa także tzw. cieniowanej ramy. Biorąc jednak pod uwagę inne rowery, to ten rodzaj jest w praktyce cięższy. Czy to oznacza, że gorszy? Niekoniecznie. Dla osób, które chcą jeździć po ścieżkach rowerowych i niewymagającym terenie to będzie dobry wybór.
 • Damskie rowery trekkingowe – waga wyjściowa w tych rowerach może być istotna, bo jeśli doliczymy do tego bagażnik, błotniki, sakwy i oświetlenie, konstrukcja staje się znacznie cięższa. Jednak takim wyposażeniem właśnie wyróżnia się ten rodzaj jednośladów turystycznych przeznaczonych w teren. Rower tego typu ma być jak najbardziej przyjazny rowerzystom, którzy na drodze powinni czuć się komfortowo i bezpiecznie. Aby obniżyć masę jednośladu, trzeba jednak zainwestować np. w lżejszy amortyzator albo sztywny widelec, inne koła, korbę czy kierownicę. Waga może mieć znaczenie podczas manewrowania na kamienistych, wąskich i żwirowych trasach.
 • Damskie szosówki – ich niska masa i aerodynamiczność muszą przekładać się na rozpędzanie się do dużych prędkości w błyskawiczny sposób. Właśnie dlatego ten typ rowerów jest dość wymagający pod względem finansowym. Części i rama często wykonane są z dość drogiego włókna węglowego, aby jak najbardziej obniżyć finalną masę konstrukcji. Wszystko to ma wpływ na efektywność treningów i wyniki zawodów. Zaawansowane technologicznie rowery szosowe są przeznaczone dla bardziej ambitnych kolarek. 
 • Damskie rowery górskie (MTB) – tu waga nie jest aż tak istotna jak wytrzymałość i odporność na zmienne czynniki zewnętrzne. Tylko w modelach przeznaczonych stricte na zawody zwraca się na nią uwagę. Tak jak w przypadku szosówek, im niższa masa części, tym wyższa cena za jednoślad.

Jak widzisz, każdy rower ma nieco inne cechy charakterystyczne. Warto zatem zastanowić się, do czego ma Ci służyć i po jakim rodzaju nawierzchni będziesz się najczęściej poruszać. Wtedy łatwiej jest zdecydować, czy jest Ci potrzebny lekki rower damski do 10 kg, czy może jednak dodatkowe 4-5 kilogramów nie będą stanowić problemu. Stawiaj komfort w manewrowaniu i bezpieczeństwo na pierwszym miejscu.

Get updates direct to your inbox.

 

Subscribe to our newsletter