Gdzie na rower – jak dobrać rowerowe trasy?

Gdzie na rower – jak dobrać rowerowe trasy?

Jazda po okolicy przestała sprawiać Ci tyle frajdy, co wcześniej? Zacznij planować wycieczki, podczas których poznasz ciekawe zabytki, atrakcje i nowe regiony kraju. Gdzie warto wybrać się na rowery? W jakich miejscach szukać inspiracji? Podpowiadamy!

Gdzie na rower najlepiej się wybrać?

Niewątpliwą zaletą jazdy rowerem jest to, że możesz odkryć wiele nowych miejscowości, szlaków pełnych zieleni i natury, a także nowych regionów pełnych zabytków. Z pozycji siodełka jesteś w stanie dostrzec znacznie więcej, niż jadąc np. autostradą czy drogą krajową z punktu A do B. Niewielki park, dawno nieodwiedzany dworek czy zamek, malownicze jezioro, przy którym wypoczniesz – to tylko niektóre z atrakcji dla rowerzysty.

Jeśli lubisz przebywać z dala od turystów, masz znacznie więcej możliwości. Rowerem możesz dotrzeć do takich miejsc, które często nie są polecane w przewodnikach. Oczywiście, jeśli wolisz postawić na weekend pełen atrakcji typowo turystycznych, np. w okolicy Warszawy czy innego większego miasta, nie ma problemu. Zorganizujesz kilkudniową wycieczkę nawet dla całej rodziny. Taka podróż to także zastrzyk endorfin, a więc i zdrowia!

W Polsce możesz zaplanować naprawdę atrakcyjne wycieczki, niekoniecznie mając doskonałą kondycję fizyczną czy doświadczenie w pokonywaniu dużych odległości. Coraz więcej dróg rowerowych jest w bardzo dobrym stanie, przystosowane są nawet dla rowerów dziecięcych, a więc i najmłodszych entuzjastów wycieczek. Najlepiej zacząć właśnie od takich szlaków, które znajdują się już praktycznie w całym kraju. To od Ciebie zależy, czy wolisz góry, morze, Mazury, czy może park narodowy.

Zanim odpowiemy Ci, gdzie wybrać się rowerem na weekend, zacznijmy od tego, jak szukać inspiracji:

 • Blogi podróżnicze – warto je śledzić, aby dowiedzieć się o nowo odkrytym szlaku czy poznać praktyczne informacje o wybranej atrakcji, np. jej godziny otwarcia. Jeśli znajdziesz takie strony, które prowadzą sami rowerzyści, lepiej przygotujesz się do wyprawy.
 • Portale turystyczne – nastawione na spacerowiczów, rowerzystów i osób poszukujących praktycznych informacji, gdzie warto odpocząć. Często oprócz listy atrakcji i noclegów, możesz też poznać ciekawe szlaki rowerowe dostępne w okolicy, np. w gminach typowo turystycznych.
 • Strony turystyczne konkretnych regionów – wiele miast prowadzi tego typu portale, aby łatwiej było odkryć dany obszar. Często znajdują się tam konkretne trasy rowerowe wraz z mapką, opisem i przewidywanym czasem wycieczki. Jeśli już wiesz, gdzie chcesz się wybrać na rower, koniecznie zapoznaj się z informacjami tworzonymi przez władze danego miasta, powiatu czy regionu.
 • Mapy rowerowe online – zaznaczone są tam fragmenty ścieżek rowerowych i ważnych punktów na trasie. Warto potraktować je jako inspiracje.
 • Fora internetowe i aplikacje dla rowerzystów – wiele praktycznych informacji zdobędziesz od osób, które już mają doświadczenie w odkrywaniu nowych miejsc i podróżowaniu rowerem. Do komunikacji z innymi osobami służą fora internetowe, grupy w social mediach, a także dedykowane aplikacje dla rowerzystów. 

Wyprawa rowerowa – jakim rowerem najlepiej?

Już w momencie planowania wyprawy powinniśmy wiedzieć, jaka nawierzchnia będzie przeważać na trasie – gładka jak asfalt czy może nierówna, wyboista leśna ścieżka. W ten sposób łatwiej ocenisz, czy Twój jednoślad poradzi sobie w takim terenie. 

Przykładowo, jeśli masz rower miejski, to trudno nim pokonać kilkadziesiąt kilometrów poza obszarem zabudowanym ze względu na zbyt prostą budowę, niedopasowane hamulce, małą liczbę biegów do dyspozycji czy geometrię i średnio wygodne siodełko. Co innego, jeśli ma on napęd elektryczny i bardziej zaawansowane wyposażenie, wtedy może być nieco prościej wjechać w las poza miastem.

Pod uwagę trzeba wziąć też łączny dystans i styl prowadzenia jednośladu. Innego roweru będziesz potrzebować do szybkiego pokonania odcinka za jednym razem niż do turystycznego pokonania kilkuset kilometrów w kilka dni. Ostatecznie najważniejszą informacją dla Ciebie jest łączny czas przebywania na siodełku. 

Właśnie do tego trzeba dopasować rodzaj jednośladu. Dlaczego? Biorąc pod uwagę tygodniowy wyjazd nad morze i pokonywanie kilkunastu kilometrów dziennie – nie musisz aż tak precyzyjnie dobierać jednośladu i osprzętu. Co innego, kiedy stawiasz na dłuższe dzienne odcinki na trudniejszej technicznie trasie, ze zróżnicowaną nawierzchnią, często znajdującą się z dala od cywilizacji, a więc i bez dostępu do serwisów rowerowych czy punktów gastronomicznych.

Kiedy już odpowiesz sobie na pytanie, czy wybierasz „płaskie” trasy rowerowe, czy może wyprawy pełne podjazdów, ostrych zakrętów i innych przeszkód, zastanów się nad wyposażeniem swojego roweru. Co warto wziąć pod uwagę? 

Geometrię ramy, wygodne siodełko, odpowiednio wyprofilowaną kierownicę wraz z chwytami, opony z dobrze dobranym bieżnikiem i wagę roweru. Rodzaj roweru musi być również dopasowany do wzrostu. 

Zróbmy szybki przegląd jednośladów i zastanówmy się, na jakie wyprawy są przeznaczone:

 • Rowery szosowe są stworzone do długich tras, ale wyłącznie po równej asfaltowej nawierzchni. Przystosowane są do dużej prędkości i raczej mają sportowy charakter. Może w nich zabraknąć mocowań na bagażnik czy błotniki, dlatego trzeba wybierać takie wyposażenie, które jest przeznaczone typowo do szosówek. Jednoślad nie poradzi sobie raczej na kamieniach, szutrze czy w grząskim terenie.
 • Rowery trekkingowe są przeznaczone do długich wypraw. Mają do tego odpowiednio zaprojektowane wyposażenie takie jak bagażnik, oświetlenie czy błotniki. Radzą sobie zarówno na asfalcie, jak i mniej utwardzonym terenie (o ile masz dobrze dopasowane opony z odpowiednim bieżnikiem). Stworzone do wypraw rekreacyjnych, bez konieczności rozpędzania się do dużej prędkości.
 • Rowery crossowe – o nieco bardziej sportowym charakterze, dość wszechstronne i dynamiczne. Możesz nimi poruszać się zarówno po szosie, jak i grząskim terenie. To też świetne jednoślady, które można rozbudowywać, jeśli zaczniesz traktować kolarstwo bardziej poważnie.
 • Rowery gravelowe – idealne na asfalt i lekki teren. Mają szersze opony niż w szosówkach, choć są do nich bardzo podobne pod względem pozostałego wyposażenia. Przekłada się to na wygodną pozycję i wydajne pedałowanie. Producenci często stosują lekkie ramy i komponenty, co jednak idzie w parze z wyższą ceną.
 • Rowery MTB – im większe koła mają, tym lepiej poradzą sobie z przeszkodami. Bardzo uniwersalne, lekkie i dobrze wyposażone. Trzeba jednak zwrócić uwagę na możliwość mocowania dodatkowych akcesoriów i rodzaj amortyzacji. 

Pamiętaj też o tym, że rower musi być przede wszystkim sprawny. Zawsze przed wyjazdem w dłuższą podróż sprawdź stan techniczny układu napędowego i hamulców. 

Popularne trasy rowerowe

Najpopularniejsze i najbardziej sprzyjające podróżującym są szlaki rowerowe EuroVelo, mające już łącznie  ponad 45 tysięcy kilometrów, rozlegające się w każdym europejskim kraju. To projekt współfinansowany przez Unię Europejską, który ma na celu promować piękne zakątki na naszym kontynencie. 

W Polsce także nie brakuje dobrze oznaczonych fragmentów, między innymi EV4 od granicy czesko-polskiej do Krakowa, EV2 od granicy z Niemcami przez Poznań, Warszawę aż do granicy z Białorusią czy EV9 (Gdańsk-Poznań-Wrocław). 

Niektóre odcinki pokrywają się także z innymi szlakami proponowanymi na dłuższe i krótsze wyprawy dla turystów. EuroVelo skupia się wokół infrastruktury, która jest już wybudowana i gotowa do użytku. Właśnie dlatego jest wygodna dla początkujących i średniozaawansowanych rowerzystów.

Oczywiście europejski szlak rowerowy to nie wszystko. Masz odrobinę wolnego czasu i chcesz dowiedzieć się, gdzie na wakacje z rowerem warto się wybrać? Oto kilka najpopularniejszych tras:

 • Szlak Rowerowy R10 na Mierzei Wiślanej – ma około 50 kilometrów, prowadzi głównie przez utwardzone nawierzchnie. Nawet z całą rodziną można wybrać się w ten region, podziwiając jednocześnie piękne plaże i płynące Bałtykiem statki.
 • Żelazny Szlak Rowerowy – idealny nawet na jeden dzień z całą rodziną. Trasa ma około 55 kilometrów, jest przy tym dość łatwa technicznie: nie ma zbyt wielu podjazdów i zjazdów. Do granicy z Czechami jest oznaczony pomarańczowymi znakami i tablicami, a po stronie naszych południowych sąsiadów – żółtymi. Co ważne, nie potrzebujesz roweru górskiego, by pokonać tę trasę. Sprawdzą się nawet jednoślady miejskie!
 • Rowerowy Szlak Orlich Gniazd – długość szlaku wynosi 190 kilometrów i wiedzie przez województwo śląskie i małopolskie. Jeden z najstarszych polskich szlaków turystycznych, podczas których możesz zobaczyć malownicze wzgórza i starodawne zamki.
 • Bieszczadzkie szlaki rowerowe – między innymi Tarnica – Halicz – Rozsypaniec – Wołosate – Tarnica. Jeśli zastanawiasz się, gdzie w góry na rower to ta trasa jest przeznaczona dla bardziej doświadczonych kolarzy, wiedzie przez piękne i mniej znane tereny Bieszczad. Wymagają odpowiedniego przygotowania, zarówno pod względem kondycji, jak i wyposażenia. Dla miłośników gór Bieszczady mają znacznie więcej do zaoferowania, np. trasę rowerową od Komańczy do miejscowości Medzilaborce po stronie słowackiej albo przejazd Bieszczadzkim Parkiem Narodowym.
 • Stawy Milickie w Dolinie Baryczy – urokliwy teren pełen stawów, lasów, historycznych obszarów i natury. Trasa rowerowa jest płaska, dobrze oznakowana i jednocześnie stanowi ścieżkę dydaktyczną. 
 • VeloDunajec – trasa w Małopolsce, która przecina aż siedem pasm górskich. Startuje w Zakopanem i kończy się w Wietrzychowicach. Oprócz niej warto też poznać Szlak wokół Tatr, który jest nieco bardziej zaawansowany pod względem poziomu trudności. 

Tak naprawdę tras rowerowych, zarówno wzdłuż granic z innymi państwami, jak i rozsianych po całej Polsce jest naprawdę wiele. Warto ich szukać między innymi na zielonych wzgórzach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Pomorzu Zachodnim, Pojezierzu Drawskim, Kaszubach, Podlasiu (szczególnie Green Velo) czy Mazurach. 

Wystarczy odpowiednie przygotowanie i dobry plan. Zanim ruszymy na wyprawę, warto poznać wszystkie praktyczne informacje o stanie nawierzchni, planowanych remontach, ruchu samochodowym, dostępności punktów gastronomicznych i sklepów, a także serwisów rowerowych. 

Dlaczego warto dostosować wyprawę rowerową pod rower?

Wycieczki rowerowe najlepiej odbyć takim jednośladem, który gwarantuje pełen komfort na długich trasach. Geometria powinna być dostosowana do potrzeb użytkownika, aby uzyskana pozycja nie była dla niego męcząca. Z roku na rok rośnie też popularność rowerów elektrycznych.

Napęd nie może sprawiać problemów z podjazdem pod górę, z kolei hamulce nie mogą zawieźć Cię podczas deszczu czy na nierównej nawierzchni. Podobnie jest z oponami: ich bieżnik musi być dostosowany do trasy, aby gwarantować przyczepność do podłoża. 

Na długich wyprawach nie możesz też zapominać o mięśniach rąk i nadgarstkach. Te powinny być tak usytuowane, aby nie powodowały ucisku na nerwy, co mogłoby przełożyć się na drętwienie i ból. Przygotuj zatem nie tylko rower, ale także inne akcesoria takie jak kask, rękawiczki i odzież kolarską. Wszystko to wpływa nie tylko na komfort, ale i Twoje bezpieczeństwo.

Get updates direct to your inbox.

 

Subscribe to our newsletter