Jak dbać o rower? Praktyczne porady

Jak dbać o rower? Praktyczne porady

Zastanawiasz się, co trzeba zrobić, aby rower służył Ci przez jak najdłuższy czas? Poznaj kilka praktycznych rozwiązań, które zapewnią Ci komfort jazdy przez lata. Zapraszamy do lektury! 

Jak dbać o rower, aby długo i sprawnie służył?

Podstawowe czynności konserwacyjne nie są trudne i nie wymagają wysokich nakładów finansowych. Kluczowym aspektem jest regularna kontrola stanu technicznego roweru. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko poważnej awarii, a lista prac ograniczy się do kilku prostych zabiegów. Dodatkowo poprawisz efektywność jazdy i oszczędzisz na kosztownych wizytach w punktach serwisowych. 

Szukasz sposobów, jak dbać o rower górski czy szosowy? Do najważniejszych zasad należy dokładne mycie pojazdu oraz czyszczenie i smarowanie poszczególnych jego części. Czasami należy wymienić łańcuch, koła oraz inne elementy, które zużywają się na skutek eksploatacji. Jeżeli po długim czasie wyciągasz rower z garażu, niezbędny może być szczegółowy serwis, dzięki któremu jednoślad zyska drugie życie!

A jak dbać o rower zimą? Jeżeli nie zamierzasz poruszać się jednośladem o tej porze roku, musisz pamiętać o jego prawidłowym przechowywaniu. Osoby, które zdecydują się na zimowe przejażdżki powinny pamiętać o regularnym osuszaniu konstrukcji, gdyż jej elementy są narażone na korodowanie. Dotyczy to zwłaszcza ram stalowych, a także stalowych łączeń w ramach aluminiowych. Nie zapomnij również o zainstalowanych uchwytach! 

Zwróć uwagę na to, że niska temperatura bardzo źle wpływa na amortyzatory z funkcją tłumienia kompresji. Dotyczy to szczególnie pojazdów, które poruszają się po trudnych terenach. Ponadto zimą należy częściej sprawdzać stan hamulców oraz napięcie linki. 

Ta może się rozprężać na skutek zmieniających się temperatur. Nie zapomnij też usunąć krople wody, które mogą zalegać w szczelinach. Dzieje się tak, gdy przechowujesz rower w nieogrzewanym pomieszczeniu. Na początku nowego sezonu upewnij się, że wszystkie podzespoły działają dokładnie tak, jak powinny. W razie potrzeby dokonaj wymiany poszczególnych elementów lub odwiedź punkt serwisowy.

W jaki sposób należy pielęgnować rower po jeździe?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, jak myć rower. Pamiętaj, że nie każda technika sprawdzi się tu dobrze. Nie należy korzystać z myjki ciśnieniowej, gdyż woda przedostanie się na łożyska i może usunąć z nich smar. Zabrudzenia z powodzeniem usuniesz za pomocą zwyczajnej szczotki, szmatki czy gąbki z wodą i mydłem. 

Warto również sięgnąć po niewielkie narzędzia rowerowe, które pozwoli usunąć zabrudzenia z kółek przerzutki. Najprościej ustawić wtedy rower kołami do góry. Po myciu należy go osuszyć i nasmarować. Dokładne czyszczenie bywa czasochłonne, lecz efekty na pewno miło Cię zaskoczą.

Pamiętaj, że na rynku znajdziesz również spraye nabłyszczające. Są to specjalne preparaty, które nie tylko zapewnią stylowy połysk, ale również zawierają w składzie filtr ochronny, który zabezpiecza konstrukcję przed brudem. 

Musisz jednak wiedzieć o tym, że taki nabłyszczacz nie może dostać się na powierzchnię obręczy kół oraz klocków hamulcowych. Wówczas elementy nie będą pracować prawidłowo, a preparat trudno będzie z nich usunąć. Dlatego tę czynność musisz wykonywać z dużą uwagą.

Wielu użytkowników jednośladów zastanawia się, jak dbać o rower elektryczny. Obowiązują tu podobne zasady, lecz musisz pamiętać o kilku dodatkowych czynnościach. Podstawą jest dbanie o stan akumulatora i silnika. Taki rower warto przechowywać w ocieplonym garażu lub w mieszkaniu. Jeżeli nie masz takiej możliwości, po zakończeniu sezonu koniecznie zdemontuj akumulator. 

Pamiętaj też, aby sprawdzić spójność przewodów w rowerze. Czasami warto również udać się do serwisu na przegląd. Ekspert dokładnie sprawdzi napęd oraz inne podzespoły, które wpływają na bezpieczną i komfortową jazdę. Dziś niektóre jednoślady pozwalają na podstawową diagnostykę, gdy połączysz silnik z telefonem komórkowym. 

Ignorowanie zabiegów pielęgnacyjnych może doprowadzić do szybszego zużycia łańcucha, przerzutek oraz wielu innych układów. Niekiedy dochodzi nawet do uszkodzenia ważnych dla całej konstrukcji (w tym układu elektrycznego) części. Wystarczy jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu i serwisowaniu, aby zapewnić sobie komfortową, a przede wszystkim bezpieczną jazdę. 

O jakie elementy roweru należy dbać i jak to robić?

Wiesz już, jak dbać o rower szosowy i które zabiegi pielęgnacyjne są najważniejsze. Nadszedł czas, aby omówić kilka najważniejszych kwestii.

Kluczowym elementem jest łańcuch. Aby usunąć z niego stary smar do roweru, zanurz go w płynie do mycia silników lub w benzynie ekstrakcyjnej. Natomiast po powrocie z przejażdżki w deszczu nie zapomnij spryskać go środkiem, który wypiera wodę, a następnie przetrzeć suchym materiałem.  

Do dokładnego czyszczenia łańcucha i zębatek przyda się szczoteczka do zębów. Jeśli Twój rower ma pełną osłonę tego podzespołu, to, smarowanie możesz przeprowadzać raz na kwartał.  

Musisz pamiętać też o tym, że po pewnym czasie konieczna będzie jego wymiana – wraz ze zużyciem wydłużają się ogniwa. Korzystanie z wyeksploatowanego elementu wpływa na uszkodzenie przednich i tylnych zębatek. Zatem, jak dbać o napęd w rowerze? Najlepiej co jakiś czas kontrolować długość łańcucha u profesjonalnych serwisantów. 

Nie możesz zapomnieć również o drobnych, lecz bardzo ważnych elementach. Warto wiedzieć, jak dbać o przerzutki w rowerze, aby zapewniły Ci długą żywotność i prawidłowe działania. W tym przypadku również zatroszcz się o ich odpowiednie smarowanie. 

Nałóż preparat na linki, które znajdują się w pancerzykach. Najlepiej sprawdzi się specjalny smar płynny, który należy wpuszczać kroplami, zgodnie z zaleceniem producenta. Proces nie trwa długo, jest łatwy do wykonania, a jednocześnie bardzo skuteczny.

O co jeszcze należy dbać przy rowerze?

Dobra praktyka nakazuje, aby sprawdzić, czy wszystkie elementy ruchome są czyste. Mowa tu np. o połączeniach gwintowanych, łożyskach w pedałach, a niekiedy również sztycach. 

Pamiętaj również, aby kontrolować ciśnienie w oponach, a także kontrolować stan techniczny akcesoriów, np. pompki rowerowej czy kasku. Absolutnym priorytetem zawsze powinno być bezpieczeństwo jazdy, dlatego regularna konserwacja i kontrola stanu części jednośladu jest niezwykle istotna, wręcz kluczowa! 

Get updates direct to your inbox.

 

Subscribe to our newsletter