Jak dobrać rower do wzrostu? Krótki poradnik

Jak dobrać rower do wzrostu? Krótki poradnik

Jaki powinien być Twój rower? Wszystko zależy od konkretnego modelu jednośladu, Twojego wzrostu i przekroku. Jest to bardzo ważna kwestia, która będzie miała kluczowy wpływ na ustawienie siodełka, kierownicy i odpowiednią pozycję rowerzysty podczas jazdy. Sprawdź, jak wybrać rower idealny – w tym artykule podpowiemy Ci, ile cali powinna mieć rama i jakiej wielkości koła będą optymalne dla Twojego wzrostu! 

Jak dobrać rower do wzrostu – najważniejsze informacje

Każdy producent podaje najważniejsze informacje na temat rozmiaru roweru. Mogą być one przedstawione w centymetrach i calach. Czasem spotyka się też oznaczenie literami, jak XS, S, M czy L (dokładnie tak jak ubrania). Co więcej, nie ma jednej uniwersalnej tabeli dla każdego jednośladu. Właśnie dlatego kluczową kwestią jest wybór odpowiedniego modelu, a następnie zapoznanie się z jego specyfikacją techniczną.

Rower a wzrost to bardzo ważna kwestia. Nie jest to jednak jedyny istotny parametr. Duże znaczenie ma również przekrok. To wartość podawana w centymetrach, którą mierzy się między krokiem a podłożem w linii prostej. Jeśli ta odległość jest dla Ciebie trudna do samodzielnego pomiaru, poproś kogoś o pomoc. 

Dlaczego ta wartość jest taka ważna? Każdy rowerzysta różni się budową ciała, co skutkuje tym, że niektórzy kolarze mogą mieć dłuższe, a inni krótsze nogi. W praktyce oznacza to, że uniwersalny, dopasowany do każdej sylwetki rower nie istnieje. Bez względu na to, czy jest to rower gravelowy czy elektryk.

Dla każdego z nas może to być zupełnie inna konstrukcja – nawet jeśli znajomy lub znajoma o wzroście zbliżonym do naszego chwali sobie np. ramę 27 cali, to nie oznacza to, że taki jednoślad będzie idealny także i dla nas. Wynika to właśnie z różnic anatomicznych, a to, czy jeździmy na rowerze górskim, czy na BMX-ie, ma tu znaczenie drugorzędne.

Czy rodzaj roweru ma znaczenie przy doborze do wzrostu?

Niezależnie od stylu Twojej jazdy, rozmiar ramy ma ogromne znaczenie. Wpływa on na ergonomię i komfort rowerzysty, a także zwiększa możliwość wykorzystania maksymalnego potencjału w trasie. Zawsze trzeba poznać informacje od producenta, swój wzrost i przekrok, o czym wspominaliśmy wcześniej. Mając te dane, znacznie łatwiej będzie Ci znaleźć rower idealny.

Oczywiście warto też dopasować jednoślad do wieku rowerzysty. Szczególnie dotyczy to młodszych użytkowników. Można zerknąć na rekomendacje producenta, jednak nie powinno się opierać decyzji o zakupie, wyłącznie na wieku młodego bikera. Dlaczego? Ponieważ źle dopasowana geometria utrudni mu pokonywanie na rowerze kolejnych metrów. Taki dyskomfort może nawet skutecznie zniechęcić dziecko od tej formy aktywności fizycznej.

W rowerach dziecięcych często jest możliwość regulacji siodełka oraz kierownicy – to spory atut. Trzeba również pamiętać o tym, by nie kupować roweru „na przyszłość”. Jazda na zbyt dużej i niedopasowanej konstrukcji jest po prostu niebezpieczna oraz mało komfortowa. 

Rozmiar ramy będzie się różnić dla każdego z modeli – szosowego, roweru trekkingowego, crossowego itd. Właśnie dlatego nie można sugerować się jedną uniwersalną tabelą. Wynika to z niewielkich różnic w geometrii tych jednośladów. W dalszej części tekstu podpowiemy Ci, jak wybrać rower dla dorosłych oraz ile cali powinna mieć rama.

Jak dobrać rozmiar roweru szosowego?

Rower szosowy to dynamiczny pojazd stworzony do osiągania dużych prędkości na trasie. Stąd też uzyskanie aerodynamicznej pozycji jest tu kluczowe. Cała energia kolarza jest przekazywana na koła. Jeśli zastanawiasz się, jak dopasować odpowiedni rozmiar roweru, możesz wykonać trzy proste kroki:

1. Zmierzyć przekrok. 

2. Pomnożyć wynik przez 0,67.

3. Podzielić otrzymaną wartość przez 2,54. Wynik otrzymujesz w calach. 

Co warto podkreślić, producenci nie zawsze podają w specyfikacji rozmiar rowerów rozmiar w calach. Czasem stosowane są jednostki metryczne. Wtedy warto poszukać tabeli, która odnosi się do konkretnej serii rowerów. Poniżej znajdziesz przykład, który może być praktyczną, pomocną wskazówką.

Rozmiary inspirowane są jednośladem Huragan marki Romet. 

  • Rama o wielkości 49 centymetrów jest przeznaczona dla użytkowników, którzy mają poniżej 168 centymetrów wzrostu. Oznaczana jest jako rozmiar S. 
  • Nieco większa, 52 centymetry, to idealny wybór do 178-180 centymetrów wzrostu. 
  • Kolejna ma 55 centymetrów i jest przeznaczona dla rowerzystów o wzroście między 178-188 cm. 
  • Po największą (58 cm) powinny sięgnąć jeszcze wyższe osoby. 

Jaki wymiar roweru MTB wybrać?

W rowerach MTB trzeba zwrócić uwagę na długość rury podsiodłowej, a także na jej kąt. To od tych parametrów zależy prawidłowa pozycja.

Tutaj także możesz uzyskać sugerowany wymiar ramy podany w calach. Wystarczy, że:

1. Zmierzysz przekrok.

2. Otrzymany wynik pomnożysz przez 0,60

3. Wartość podzielisz przez 2,54.

Aby przyjrzeć się bliżej rozmiarom na rynku, wzięliśmy pod lupę model Romet Mustang Evo 3. W tym przypadku do wyboru są trzy wymiary ram – 16, 18 i 21 cali. Przekłada się to odpowiednio na wzrost: poniżej 170 cm, 170-182 i powyżej 182 centymetrów. 

Rozmiar ramy – rower miejski i trekkingowy

W przypadku jednośladów miejskich i trekkingowych sprawa jest nieco łatwiejsza. Wymiary w calach 17-18″, 19-20″, 21-22″ i 23″ odpowiadają następującym przedziałom wg wzrostu: 158-168, 168-178, 178-185 i 185-193 cm. W podobny sposób wybierzesz idealny rozmiar roweru crossowego.

Jak dobrać rozmiar koła do wzrostu?

Im większe koła, tym łatwiej pokonać przeszkodę. Wiedzą o tym praktycznie wszyscy użytkownicy rowerów elektrycznych. Analogicznie, im mniejsze, tym rower będzie bardziej zwrotny i dynamiczny. To oczywiście ogólna zasada, bo wiele zależy od tego, jaki rodzaj podłoża wybierasz oraz jaka jest charakterystyka bieżnika. Na rynku znajdziesz rozmiary kół, które są od razu przypisane do konkretnego typu roweru. 

Najbardziej popularny to 28″, zarezerwowany dla szosówek (z wąskim ogumieniem) i pozostałych jednośladów trekkingowych, rowerów miejskich, crossowych i graveli (z szerszymi oponami). MTB mają często koła o rozmiarze 26, 27,5 oraz 29 cali. A jak je dopasować według wzrostu? 

Dzieci, które mają więcej niż 140-150 centymetrów wzrostu, mogą podróżować bezpiecznie na rowerach z kołami 24 i 26 cali. Te ostatnie przeznaczone są też dla rowerzystów, którzy mają mniej niż 170 cm wzrostu. Z większymi kołami, 27,5 cali, bez problemu poradzą sobie osoby o wzroście 170-175 cm. Pozostałe są przeznaczone dla kolarzy, którzy mają więcej niż 176 cm wzrostu.

Get updates direct to your inbox.

 

Subscribe to our newsletter