Jak przechowywać rower na balkonie?

Jak przechowywać rower na balkonie?

Ograniczone miejsce w mieszkaniach usytuowanych w blokach i wieżowcach zmusza często do podjęcia decyzji o tym, aby postawić na przechowywanie roweru na balkonie. Z technicznego punktu widzenia nie jest to najlepszy pomysł, bo zmienne warunki atmosferyczne mogą mieć zgubny wpływ na działanie osprzętu i kondycję ramy. Czy można temu zapobiec? Jak do tego podejść? Z poniższego artykułu dowiesz się, jak przechowywać rower na balkonie.

Rower na balkonie, czyli jak przechowywać?

Od razu zaznaczmy, że trzymanie roweru na balkonie jest jednym z gorszych pomysłów. Znacznie lepiej jest ustawić jednoślad w garażu czy piwnicy, gdzie panują bardziej „suche” warunki. Temperatura jest tam niższa niż w mieszkaniu, ale zimą nie jest aż tak dokuczliwa, jak na tarasie czy też balkonie. 

Innym pomysłem na przechowywanie roweru jest ustawienie na klatce schodowej, ale również odradzamy tego typu rozwiązanie. Wszelkie części wspólne w budynkach wielorodzinnych to miejsca, do których złodzieje mogą dostać się w kilka chwil. Ponadto jednoślad może przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu innych lokatorów. 

Niestety, czasem miłośnicy dwóch kółek nie mają wyjścia i muszą zdecydować się na przechowywanie swojego roweru na balkonie, czasowo lub na stałe. Wtedy koniecznie trzeba się do tego przygotować. Jak zabezpieczyć rower na balkonie? Co może się przydać?

  • Jednoślad można swobodnie oprzeć, wykorzystując stojak na rowery na balkon. Za stabilizację całej konstrukcji najczęściej odpowiada przednie lub tylne koło. Tego typu stojak pozwala też na łatwiejsze smarowanie układu napędowego czy dokładniejsze czyszczenie roweru. 
  • Kolejnym pomysłem jest wieszak na rower na balkon, który służy do przechowywania jednośladu w pionie. Nie trzeba mieć tyle wolnego miejsca, dlatego jest to dość popularne rozwiązanie. Akcesorium musi być solidnie przymocowane do ściany, a także mieć silikonowe zakończenia, aby nie porysowało obręczy kół. Wieszak rowerowy na ścianę nie powinien być trudny w obsłudze, aby w razie chęci wybrania się na przejażdżkę, łatwo było ściągnąć jednoślad. 
  • Nie zawsze uchwyt na rower na balkon, który pozwala na przechowywanie go w pionie, jest dobrym pomysłem. W przypadku sprzętu opartego o hydrauliczne hamulce czy amortyzatory olejowo-powietrzne długi czas spędzony w nienaturalnych warunkach (w pionie) może przełożyć się na nieprawidłowe działanie komponentów w terenie. Jeśli jednak masz przeciętny jednoślad, wieszak rowerowy sufitowy może być dobrym pomysłem.

Jak zabezpieczyć i przechowywać rower na balkonie podczas zimy?

Trzeba przyznać, że rower najlepiej przechowywać w miejscu suchym i dość ciepłym. Musi być zabezpieczony przed kurzem, do czego służy specjalnie zaprojektowany pokrowiec. Zanim jednak ochronisz swój sprzęt po sezonie, nie zapomnij o dokładnym wyczyszczeniu z błota czy piasku, a także konserwacji jednośladu. Umyj go dokładnie (wraz z łańcuchem i kasetą), a następnie wytrzyj do sucha. Jeśli to konieczne, wyreguluj przerzutki i hamulce. Nie zapomnij o smarowaniu. Takie prace możesz przeprowadzić samodzielnie lub z pomocą serwisu, najlepiej przed okresem zimowym.

O ile rower na balkonie w lecie jest w miarę bezpieczny, tak zimą pojawia się wiele czynników zewnętrznych mających negatywny wpływ na kondycję osprzętu i ramy: niska temperatura, wiatr, nadmierna wilgoć, opady deszczu i śnieg – rowery wykonane ze stali są szczególnie narażone na korozję, nawet jeśli przykryjesz je plandeką, pod którą również może skraplać się woda. 

Bardziej odporne na rdzę są jednoślady z aluminium i włókna węglowego, ale nigdy nie masz 100% pewności, że na świeżym powietrzu nic się im nie stanie. Do tego wrażliwe na zmienne czynniki są części, a w szczególności kaseta, łańcuch i zębatka. 

Jeśli już musisz przechować rower na balkonie zimą lub jest to tylko rozwiązanie czasowe, wybierz dobrej jakości pokrowiec. Powinien on chronić przed mrozem, wilgocią i promieniowaniem UV. Tkanina powinna być oddychająca i zakrywać wszystkie elementy. 

O czym należy pamiętać podczas przechowywania roweru na balkonie?

Pamiętaj o tym, że rowery na balkonach kuszą potencjalnych złodziei. Dotyczy to nawet mieszkań usytuowanych wysoko, na 3. czy 4. piętrze, jak i lokali na parterze. Właśnie dlatego konieczne jest przypięcie jednośladu, dokładnie w taki sam sposób, jakbyś zostawiał pojazd pod sklepem czy biurem. Jak zabezpieczyć rower na balkonie? 

Zaopatrz się w łańcuch, linkę albo dobrej jakości U-lock, który stanie się dużym utrudnieniem dla złodzieja. Zadbaj też o to, aby jednoślad nie był z daleka widoczny. Jeśli tylko to możliwe (i pozwala na to spółdzielnia lub wspólnota), zakryj wolną przestrzeń między szczebelkami, przez które łatwo zweryfikować, co znajduje się na balkonie. 

Przemyśl też przeniesienie roweru do mieszkania. Jest wiele sposobów na to, aby przechowywać go bezpiecznie i komfortowo. Miłośnicy jazdy na świeżym powietrzu często chcą wyeksponować swój jednoślad i zrobić z niego jednocześnie ozdobę wnętrza. To znacznie lepszy pomysł niż narażanie roweru na czynniki zewnętrzne, szczególnie zimą. Weź to pod uwagę!

Get updates direct to your inbox.

 

Subscribe to our newsletter