Rower w mieszkaniu. Jak przechowywać rower w zależności od wielkości mieszkania?

Rower w mieszkaniu. Jak przechowywać rower w zależności od wielkości mieszkania?

Przechowywanie rowerów może być nie lada wyzwaniem, szczególnie jeśli nie masz do dyspozycji piwnicy, garażu czy pomieszczenia gospodarczego. Pozostaje wtedy przedpokój oraz inne pomieszczenia, użytkowane na co dzień. Jak trzymać rower w mieszkaniu? Podpowiadamy!

Rower w mieszkaniu, czyli jak znaleźć odpowiednie miejsce na jednośladowiec?

Rower w pokoju oparty o nóżkę jest najprostszym sposobem na jego przechowywanie w domu. Wracasz z podróży, ustawiasz go w dostępnym miejscu i gotowe. Ze strony praktycznej, nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. 

Warto wybrać takie, które pozwoli Ci zaoszczędzić nieco miejsca, by jednocześnie korzystać z pomieszczenia zgodnie z jego przeznaczeniem. Na szczęście na rynku jest wiele prostszych i bardziej zaawansowanych mocowań. Pozwalają na błyskawiczne ustawienie roweru w odpowiedniej pozycji, nawet jeśli nie masz garażu czy piwnicy.  

Pamiętaj o tym, że przechowywanie jednośladu to jedno, ale bezpieczeństwo jest równie ważne. Jeśli wybierasz mocowania do ściany, muszą być one naprawdę solidne i trwałe. Rowery w mieszkaniu nie mogą też przeszkadzać domownikom w codziennym funkcjonowaniu. 

Nie powinny być przestawiane za każdym razem, kiedy chcesz otworzyć szafę czy też wisieć na niepewnym uchwycie nad stołem, przy którym codziennie jesz posiłek. Wybierając ścianę, do której możesz zamocować uchwyty, weź pod uwagę jej nośność. Powierzchnia musi wytrzymać kilkanaście kilogramów udźwigu.  

Chcemy zaznaczyć, że lepiej trzymać rower w małym mieszkaniu niż na klatce schodowej czy części wspólnej w budynkach wielorodzinnych. Może kusić on potencjalnych włamywaczy i złodziei. Niezależnie od tego, ile wart jest Twój jednoślad, lepiej zaoszczędzić sobie nerwów i postawić nawet na przechowywanie go na balkonie (na wyższych piętrach) niż bezpośrednio przed drzwiami.

Gdzie warto trzymać rower w mieszkaniu?

Zastanawiasz się, gdzie trzymać rower w bloku, aby nie przeszkadzał w codziennym funkcjonowaniu i był bezpieczny? Oto kilka polecanych sposobów:

  • oparcie roweru na stojaku, wykorzystując wolny skrawek podłogi,
  • montaż do ściany – za pomocą tradycyjnych haków albo solidnych uchwytów. Można oprzeć jednoślad o koła, pedały, sztycę podsiodłową, a nawet kierownicę. Wszystko zależy od elementów mocujących, które powinny być trwałe, solidne i jednocześnie nie rysowały powierzchni jednośladu. Wszystkie uchwyty powinny być zakończone miękką powierzchnią (np. gumą), która nie uszkodzi ramy czy obręczy,  
  • mocowanie na suficie – służą do tego specjalne wieszaki, 
  • garaż (jeśli oczywiście masz taką możliwość).

Przyjrzyjmy się bliżej każdej z opcji.

Jednym z rozwiązań jest zawieszenie roweru na ścianie w pozycji poziomej. To szczególnie praktyczne, kiedy przestrzeń jest wąska i niezbyt duża. Konstrukcję jednośladu można zaczepić o specjalnie zaprojektowane do tego uchwyty za pomocą pedałów albo kół. Nowoczesne stojaki pozwalają nawet na zahaczenie roweru o sztycę podsiodłową. Cały jednoślad powinien być umiejscowiony na takiej wysokości, aby z łatwością można było go ściągnąć i ruszyć w podróż. 

Kolejny pomysł na przechowywanie roweru polega na umiejscowieniu go w pionie. Dzięki temu można zagospodarować ścianę w przedpokoju czy też salonie i np. powiesić nawet kilka jednośladów obok siebie. Pozycja wisząca jest bardzo praktyczna, ale nie zawsze trafiona pod względem technicznym. 

Jeśli Twój rower ma olejowe tłumienie w widelcu albo hydrauliczne hamulce tarczowe to nie powinien być przechowywany w takiej pozycji przez dłuższy czas. Zdarza się że takie rozwiązanie przekłada się nawet na poważniejsze zmiany w działaniu hamulców. 

Dużą oszczędnością miejsca jest powieszenie roweru do sufitu, np. w kawalerkach. Dla niektórych domowników może być to dość awangardowe i niekoniecznie estetyczne rozwiązanie. Ściąganie roweru odbywa się za pomocą specjalnych sznurków, które przypominają nieco zasadę funkcjonowania windy.

Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, zdecyduj się na postawienie roweru na podłodze. Nie musisz stosować specjalnych mocowań i wiercić dziur w ścianie. Ponadto nie jest tu istotna ostateczna waga jednośladu, dlatego nie musisz martwić się o obciążenie ściany. Wystarczy wybór jednego ze stojaków dostępnych na rynku i ustawienie go w przeznaczonym do tego miejscu. 

Jak przechowywać rower w mieszkaniu – najważniejsze zasady

Dokładnie zaprojektuj miejsce na rower, aby nie okazało się po tygodniu, że znacznie utrudnia on poruszanie się po małym mieszkaniu. Przygotowania zacznij od wyznaczenia miejsca, sposobu mocowania, rodzaju materiałów, z jakimi masz do czynienia, a także kwestii estetycznych. 

Jak przechowywać rower w małym mieszkaniu? Zadbaj o te aspekty:

  • Czystość – jeśli przechowujesz pojazd w tradycyjny sposób, zabezpiecz podłogę przed smarem i czarnymi śladami od gumy. Zadbaj też o to, aby wieszany jednoślad nie zostawił zanieczyszczeń na ścianie. O tym warto już pomyśleć w trakcie remontu, czyli zastosować farbę zmywalną i odporną na szorowanie. Przed wejściem do domu, oczyść swój jednoślad z błota i wody.
  • Estetyka – uchwyty powinny być nie tylko solidne i wytrzymałe, ale także estetycznie wykonane. Dzięki temu wkomponujesz je w styl urządzania swojego wnętrza. Dobrze zawieszony rower może stać się nietypową dekoracją pokoju.
  • Dobrej jakości uchwyty – każdy element mocujący powinien być dopasowany do rodzaju Twojego jednośladu, a także docelowego miejsca montażu. Producenci podają w opisie produktu nośność, której nie można lekceważyć. W końcu chodzi o bezpieczeństwo Twoje, domowników i gości. Jeśli będzie konieczne dokupienie kołków rozporowych, służących do kotwienia w ścianie, muszą one być dopasowane do konkretnego rodzaju materiału.
  • Odpowiednia wysokość – dopasuj wieszak do swojej przestrzeni w taki sposób, aby sięganie po rower było komfortowe. 
  • Kompatybilność – uchwyty utrzymują rower za pomocą pedałów? Muszą zatem pasować do rodzaju, który jest zamontowany w Twoim jednośladzie. Jeśli trzeba zaczepić rower o ramę, wieszak musi pasować do danej grubości rury. 
  • Komfort – żaden z elementów nie powinien przeszkadzać domownikom w przechodzeniu przez pokój. Przeciskanie się przez korytarz z kilkoma torbami w ręku, kiedy trzeba uważać na wystającą kierownicę, może nie być wygodne. Weź to pod uwagę, projektując miejsce na rower.

Pamiętaj też, żeby wybierać produkty od sprawdzonych producentów. Na rynku jest wiele ciekawych rozwiązań. Na pewno znajdziesz coś dla siebie! 

Get updates direct to your inbox.

 

Subscribe to our newsletter