Rower od lasu, czyli jaki warto wybrać?

Rower od lasu, czyli jaki warto wybrać?

Zastanawiasz się, jaki rower do jazdy po lesie sprawdzi się najlepiej? Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupu i wybierz pojazd idealnie dopasowany do Twoich potrzeb!

Rower do lasu – czym powinien się wyróżniać?

Na rynku znajdziesz przeróżne modele rowerów, lecz nie każdy sprawdzi się w terenie. Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę, jak zbudowany jest jednoślad. Konstrukcja powinna być solidna, a jednocześnie prosta. Pamiętaj, że każda dodatkowa część zwiększa masę roweru. Ponadto wzrasta ryzyko usterek, które podczas jazdy po lesie trudno wyeliminować. 

Zwróć również uwagę na osprzęt. Do najważniejszych elementów pojazdu zaliczamy koła, które wpływają na przyczepność, czy amortyzatory, które tłumią wstrząsy oraz uderzenia o przeszkody. Równie ważna jest budowa kierownicy, rama i jej ciężar. Pamiętaj, że jazda po zróżnicowanym terenie wymaga wysokiej jakości podzespołów, dlatego wybór roweru należy dobrze przemyśleć. 

Pamiętaj, że na rynku, na przykład w naszym sklepie, bez trudu znajdziesz dobry rower na szosę i do lasu. Jednak za każdym razem należy zwracać uwagę na elementy wyposażenia pojazdu. Dzięki temu na pewno wybierzesz model, który świetnie sprawdzi się w jeździe po szutrze czy leśnych drogach. 

Jaki rower warto wybrać do jazdy po lesie?

Jazda rowerem po leśnych trasach będzie bardzo przyjemna, jeśli tylko wybierzesz odpowiedni model. Na początku warto przyjrzeć się różnym rodzajom rowerów i rzucić okiem, który z nich najlepiej sprawdzi się podczas wycieczek. Szczególnie zastanów się nad:

  • Rowerem MTB – niezastąpionym podczas jazdy w terenie oraz na sztucznych nawierzchniach. Charakterystyczną cechą jest długa i nisko usytuowana rama. Opony zwykle są dość szerokie. Duży atut stanowią wydajne hamulce (najczęściej tarczowe), które umożliwiają zatrzymanie roweru nawet na stromym zboczu. To doskonała opcja dla entuzjastów jazdy po lesie. Jeżeli jednak interesuje Cię rower na szosę i teren, warto pomyśleć o innym modelu.
  • Rower szosowy – jego charakterystyczną cechę stanowi zwarta geometra ramy. Natomiast kierownica wymusza aerodynamiczną pozycję podczas jazdy. Ogumienie jest wąskie i przeznaczone do szybkiego poruszania się na gładkich nawierzchniach. To ciekawa opcja, jednak trzeba liczyć się z tym, że taki pojazd może nie być idealnym wyborem na trudne, techniczne ścieżki w lesie.
  • Rower miejski – charakteryzuje się długą ramą, szerokim siodłem i wysoką kierownicą typu jaskółka, która zapewnia wygodną pozycję. Dzięki temu możesz cieszyć się wygodą jazdy. Jak sama nazwa mówi, nie jest to idealne rozwiązanie do lasu, choć powinien dobrze dać sobie radę z prostymi, utwardzonymi szlakami dla całych rodzin. Właśnie dlatego umieszczamy go w zestawieniu.
  • Rower trekkingowy – bardzo dobra propozycja dla osób, które chcą poruszać się po zróżnicowanym terenie. Rower sprawdzi się znakomicie zarówno podczas jazdy na asfalcie, jak i na drogach szutrowych czy gruntowych. Ponadto jego konstrukcja umożliwia osiąganie wysokich prędkości. To po prostu bardzo dobry rower na drogę i do lasu.
  • Rower crossowy – jeśli trudno Ci przekonać się do roweru trekkingowego, koniecznie dobrym rozwiązaniem może być pojazd crossowy. Taki model świetnie radzi sobie na zróżnicowanych nawierzchniach, lecz ma mniej osprzętu. To zaś oznacza, że jest bardzo mobilny, a także pozwala na rozwijanie dużych prędkości. Jeżeli szukasz uniwersalnych rozwiązań, zdecydowanie warto przyjrzeć się tym jednośladom uważnie!
  • Gravel – to dosyć szybki rower, wyposażony w tzw. baranka, czyli kierownicę szosową. Jednoślad pozwala na wygodną jazdę zarówno po drogach szutrowych, jak i leśnych czy gruntowych. Zawsze możesz liczyć na dobrą przyczepność. Najprościej mówiąc, jest to rower szosowy z szerszymi oponami oraz hamulcami tarczowymi. 

Kluczowym aspektem podczas jazdy jest bezpieczeństwo i wygoda. Jaki rower do lasu sprawdzi się najlepiej? Bardzo dobrą propozycją może być gravel, model trekkingowy oraz crossowy. Wiele zależy jednak od naszych preferencji oraz trudności tras, jakie chcemy pokonywać.

Z jakich elementów powinien być zbudowany odpowiedni rower do lasu?

Pamiętaj, że trasy terenowe znacznie się różnią. Możesz wybrać rower górski do szybkiej jazdy po leśnych single trackach, który charakteryzuje się lekką konstrukcją, a także dużo cięższy, zjazdowy sprzęt enduro. Każdy z tych jednośladów ma inną budowę.

Natomiast istnieją cechy wspólne, które mają kluczowe znaczenie przy wyborze pojazdu. Tak wyposażony rower zapewni Ci wygodną, bezpieczną jazdę po zróżnicowanej nawierzchni. Dobrze byłoby, gdyby jednoślad oferował:

  • wiele dostępnych przełożeń,
  • wysoką stabilność geometrią,
  • pełną amortyzację.

Wszystkie te elementy wpływają na bezpieczeństwo oraz wygodę jazdy. Natomiast szczegółowe wyposażenie zależy od potrzeb rowerzystów oraz rodzaju aktywności. Dokładna analiza specyfikacji technicznej pozwoli Ci wybrać rower na każdy teren.

Rower do lasu – czy można jeździć na jednym rodzaju roweru?

Odpowiedzi na to pytanie szuka wielu początkujących rowerzystów. Jeżeli na co dzień korzystasz z jednośladu miejskiego czy szosowego, jazda po lesie może być niekomfortowa, a nawet niebezpieczna. Podczas takiej wycieczki czeka na Ciebie wiele przeszkód, które znacznie utrudniają jazdę.

Natomiast istnieją jednoślady uniwersalne, które znajdą wiele zastosowań. Jaki rower do jazdy po lesie i asfalcie sprawdzi się najlepiej? Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie np. popularny cross. Nie brakuje również miłośników jednośladów trekkingowych oraz MTB. Kolejna świetna propozycja to rower gravel

W praktyce oznacza to, że – owszem – jeden rower może sprawdzić się znakomicie podczas jazdy po zróżnicowanym terenie, jednak o jego wyborze nigdy nie powinien decydować przypadek. 

Kluczową rolę odgrywają elementy wyposażenia. Nie musisz znać się na wszystkich częściach. W razie potrzeby zawsze możesz liczyć na pomoc naszych ekspertów, którzy udzielą Ci wszystkich niezbędnych wskazówek. 

Nie zapomnij też sięgnąć po akcesoria, które zapewnią Ci bezpieczeństwo jazdy. Dobry kask to obowiązkowy element każdego odpowiedzialnego rowerzysty. Niezależnie od tego, po jakim terenie się przemieszczasz, zdecydowanie warto go kupić!

Get updates direct to your inbox.

 

Subscribe to our newsletter