Rower na długie trasy, czyli czym powinien się wyróżniać?

Rower na długie trasy, czyli czym powinien się wyróżniać?

Chcesz poznać nowe tereny, niekoniecznie znajdujące się blisko Twojego miejsca zamieszkania? Kilkudniowe wyprawy są dla Ciebie ciekawą opcją na spędzanie wolnego czasu? Do takich wycieczek warto się przygotować. Dziś podpowiemy Ci, jaki rower na długie dystanse sprawdzi się najlepiej. Zobacz, o czym trzeba pamiętać!

Rower na długie trasy – najważniejsze cechy roweru

Długie dystanse na nieodpowiednim rowerze mogą przełożyć się na drętwienie i ból mięśni, uszkodzenia mechaniczne osprzętu, a nawet nagłe awarie, które nie pozwolą Ci dalej jechać. Musisz być także widoczny na drodze, aby nie stanowić zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.

Jeśli wybierasz jednoślad na długą trasę, to powinien być on jak najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb. Komponenty muszą być nie tylko niezawodne, ale także trwałe. Stawiaj na znanych producentów, a także na proste, sprawdzone konstrukcje, aby móc sobie poradzić z drobnymi awariami samodzielnie na trasie. 

Geometria nie może powodować żadnego dyskomfortu, a funkcjonalność jednośladu powinna pozwalać na zamontowanie dodatkowych akcesoriów ułatwiających pokonywanie kolejnych kilometrów.

Ponadto rower na wyprawy powinien być wyposażony w:

  • oświetlenie tylne i przednie – aby zapewnić Ci widoczność na trasie,
  • koszyk na bidon,
  • strategicznie umieszczone sakwy – nie muszą być mocowane na bagażniku, mogą być też umiejscowione na kierownicy, ramie czy na sztycy podsiodłowej,
  • błotniki – szczególnie docenisz je, jeśli wybierasz długie dystanse w lesie. Dzięki tym niepozornym akcesoriom nie będziesz musiał martwić się o brudne ubrania i przemoczenie w razie deszczu,
  • wytrzymałe koła z bieżnikiem dopasowanym do rodzaju pokonywanego terenu.

Rower na długie trasy – czy typ roweru ma znaczenie?

Każdy rodzaj roweru charakteryzuje się nieco inną geometrią. Różni się także napędem, hamulcami, miejscem, gdzie umieszczone są amortyzatory, możliwością mocowania bagażnika, często też wielkością kół i rodzajem ogumienia. 

To sporo parametrów, które musisz wziąć pod uwagę. Właśnie dlatego, jeśli chcesz się wybrać miejskim jednośladem w dalszą podróż, np. po trudnej technicznie trasie prowadzącej przez las, to warto przemyśleć taki pomysł dwa razy. Idealny jednoślad damski na długie trasy lepiej znaleźć wśród rowerów trekkingowych czy crossów.

Szerokie opony, które świetnie radzą sobie z przeszkodami, amortyzacja drgań, wygoda podczas jazdy – to cechy, które gwarantują gravele. To dobry wybór, jeśli chcesz przejechać setki kilometrów po asfalcie, ale jednocześnie nie zamierzasz rezygnować z leśnych ścieżek, wyboistych odcinków czy ubitych polnych dróg. Cechą charakterystyczną jest nisko umieszczony suport, który odpowiada za większą stabilność podczas jazdy.

Na dłuższe dystanse sprawdzą się jednoślady endurance. Nic dziwnego, zostały one zaprojektowane do pokonywania większej liczby kilometrów z większą prędkością. Taki pojazd jest też znacznie lepiej dostosowany do nierówności na trasie niż klasyczna szosówka. Z kolei w porównaniu z gravelami, może pochwalić się większą dynamicznością i zwinnością. 

Jeśli chcesz wybrać rower MTB na długie trasy, najlepiej sprawdzić się najpierw na krótszym odcinku. Nie każdy model będzie gwarantować Ci pełen komfort przez setki kilometrów. Być może będzie konieczne wcześniejsze przygotowanie i dostosowanie wyposażenia. 

Jaki rower warto wybrać na długie trasy?

Jeśli zastanawiasz się, jaki rower na dalekie trasy jest najlepszy, szukaj takiego, który przede wszystkim zapewni Ci wygodną pozycję za kierownicą. Wpływ na to ma geometria, odpowiednia wysokość koła, a także siodełko.

Zwróć uwagę na to, jak wyprofilowana jest kierownica oraz jakie są chwyty. Będzie się to przekładać na kondycję mięśni nadgarstków. Przy nieodpowiedniej pozycji może pojawić się nieprzyjemny ból spowodowany uciskiem na nerwy, co skutecznie mogłoby uprzykrzyć każdą dłuższą wyprawę rowerową.

Pamiętaj o tym, aby dopasować rodzaj ogumienia do swoich potrzeb. Rower szosowy na długie trasy będzie charakteryzować się wąskimi i gładkimi oponami, ale nie jest to dobry wybór na nierówną powierzchnię. Las, wzgórza czy szuter wymagają ogumienia z niskim oporem toczenia oraz doskonałą przyczepnością do podłoża. Powinno być też nieco szersze. 

A co z amortyzacją? W jednośladach masz do wyboru widelec sztywny, który świetnie sprawdzi się do jazdy po asfalcie. Amortyzatory to z kolei komponenty doskonale radzące sobie z dziurami i przeszkodami na drodze. Skutecznie tłumią nierówności, co ma ogromny wpływ na komfort w trasie.

Jeśli kondycja nie pozwala Ci na pokonywanie dłuższych odcinków albo po prostu potrzebujesz wsparcia w razie zmęczenia, wybierz rower elektryczny na długie trasy. Napęd możesz włączać tylko wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Osprzęt i wyposażenie możesz dopasować tak jak w tradycyjnym jednośladzie, w zależności od budżetu oraz swoich preferencji. 

Co należy wiedzieć przed zakupem odpowiedniego roweru na długie trasy?

Rower na długie wyprawy powinien być przede wszystkim komfortowy. Weź pod uwagę, że będziesz spędzać w jednej pozycji nawet kilka dobrych godzin. Zwróć zatem uwagę na wybór odpowiedniego rozmiaru ramy i kół, zgodnie z Twoim wzrostem. 

Nie warto też oszczędzać na dobrej jakości siodełku. Nie zawsze model najszerszy i najgrubszy przekłada się na najwyższą wygodę. Siodełko powinno być dobrze wyprofilowane, aby zapewniać optymalną wentylację, a najlepiej mieć żelowe wypełnienie. Dobrze tłumi wtedy wstrząsy i odciąża mięśnie. Będziesz czuć wygodę zarówno podczas jazdy, jak i po zejściu z roweru. 

Komfort jazdy to też odpowiednie wyposażenie, czyli możliwość zamontowania sakw, bagażników i błotników. Idealny rower na długie trasy powinien być na to technicznie przygotowany pod względem liczby otworów montażowych.

Get updates direct to your inbox.

 

Subscribe to our newsletter