Jaki wybrać rozmiar koła do roweru?

Jaki wybrać rozmiar koła do roweru?

Zastanawiasz się, które koła do roweru zapewnią Ci komfortową jazdę? Koniecznie zapoznaj się z tym poradnikiem i wybierz rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb. Z naszymi wskazówkami na pewno dokonasz udanego zakupu! 

Rozmiar koła w rowerze – jakie znaczenie ma dla rowerzysty?

Wybór kół rowerowych zależy od kilku bardzo istotnych czynników. Zakup niewłaściwie dobranych elementów nie zapewni Ci wygody oraz oczekiwanych osiągów. Dlatego warto dokładnie przeanalizować kluczowe kryteria i na tej podstawie sięgnąć po odpowiedni model.

Nie ulega wątpliwości, że ten zakup to jedna z najważniejszych decyzji dla każdego użytkownika jednośladu. Opony wpływają na wiele aspektów i mają istotne znaczenie dla Twojej wygody oraz maksymalnej prędkości, jaką zdołasz osiągnąć. Wiedza o tym, jaki rozmiar kół rower będzie odpowiedni, pozwoli Ci przez lata cieszyć się jazdą bez żadnych kompromisów.

Większy rozmiar opon oznacza lepszą przyczepność. To bardzo ważne podczas jazdy po lesie czy szutrze. Dzięki temu realnie zwiększasz swoje bezpieczeństwo. Dodatkowo zmniejszasz kąt natarcia, co sprawia, że znacznie łatwiej będzie Ci pokonywać kolejne przeszkody (np. kamienie, podwyższenia, krawężniki czy dziury w nawierzchni). To zaś realnie zmniejsza szanse na bolesny upadek i kontuzję.

Czy zawsze rower rozmiar koła 28 będzie dobrym wyborem? Niekoniecznie! Zwróć uwagę, że za zakupem mniejszych kół również przemawia kilka kwestii. Takie rozwiązanie pozwoli Ci zwiększyć dynamikę jazdy i przyspieszenie (nie jest ono równoznaczne z prędkością). Ponadto takie rowery są lżejsze i bardziej uniwersalne.

Niezależnie od tego, czy wybierasz jednoślad do jazdy po lesie, czy rower miejski – rozmiar koła rowerowego ma bardzo duże znaczenie. Odpowiedni wybór to gwarancja wygodnej, a zarazem bezpiecznej jazdy. 

Od jakich czynników zależy odpowiedni dobór rozmiaru koła w rowerze?

Wybór opon i obręczy należy dopasować zarówno do stylu jazdy, jak i wzrostu rowerzysty. To sprawia, że każdy zakup należy dobrze przemyśleć. W tym akapicie omówimy kilka ważnych aspektów, o których musisz pamiętać. 

Najczęściej kobietom i mężczyznom o wzroście poniżej 170 cm poleca się rowery o rozmiarze koła 26″. Taką samą średnicę rekomendujemy entuzjastom jazdy MTB. Natomiast wysokim panom, którzy uczestniczą w zawodach sportowych zalecamy zakup większych kół. Jeżeli to możliwe, warto udać się na jazdę próbną, aby sprawdzić, czy dany model zapewni Ci oczekiwaną wygodę. 

Dziś wielu rowerzystów pyta – rower 28 cali na jaki wzrost? Trudno się dziwić, gdyż jest to bardzo popularny rozmiar kół. Otóż taki pojazd znajdzie zastosowanie wśród osób o średnim wzroście – powyżej 175 cm. Ponadto będzie to odpowiednia wielkość kół dla osób, którym z różnych względów nie odpowiadają koła 27,5 czy 29 cali. Jeśli więc szukasz opon na rower przy wzroście zbliżonym do 180 cm, to może to być prawdziwy strzał w dziesiątkę. Koła o rozmiarze 27,5 cala sprawdzą się u osób o wzroście 170 – 175 cm. 

Podczas poszukiwania opon i obręczy dla dzieci znajdziesz rozmiary od 10 do 26 cali. Podobnie jak u dorosłych wielkość kół zależy od wzrostu. Warto również zastanowić się na tempem, z jakim rośnie Twoja pociecha. Nie należy brać pod uwagę wieku – to często popełniany błąd. 

Pamiętaj, że rozmiarówka niekiedy różni się w zależności od producenta jednośladu. Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie przymierzenie roweru. Dzięki temu znacznie łatwiej wybierzesz pojazd, który przez najbliższy czas pozwoli dziecku poruszać się po zróżnicowanym terenie. Przyjmuje się, że u młodszych miłośników jazdy na rowerze, konieczność wymiany koła zachodzi co 2-3 lata.

Dzisiaj oferta jest bardzo zróżnicowana, więc z powodzeniem wybierzesz rozwiązania dopasowane do potrzeb całej rodziny. Zależność – rower rozmiar koła a wzrost ma bardzo duże znaczenie, choć istnieją również inne czynniki, o których przeczytasz za chwilę. Szczegółowa analiza wszystkich kryteriów pozwoli Ci dokonać idealnego wyboru. 

Rozmiar koła a typ roweru – co warto wiedzieć?

Skoro wiesz już, jak dobrać rozmiar kół do wzrostu, warto rzucić okiem na rodzaje rowerów. Przede wszystkim szersze opony sprawdzą się bardzo dobrze w kolarstwie terenowym. To dobre rozwiązanie do rowerów przeznaczonych do jazdy po lesie czy szutrowych drogach. 

Natomiast rower na węższych kołach sprawdzi się podczas jazdy po asfalcie. To doskonała odpowiedź na często zadawane pytanie – rower szosowy: jaki rozmiar koła wybrać? Pamiętaj, że wiele jednośladów sprawdzi się podczas jazdy po zróżnicowanym terenie. Mowa tu np. o popularnych crossach czy grawelach. Te jednoślady często charakteryzują się kołami o średnicy 27,5 cala.

Pamiętaj, że przekątna kół decyduje o zwrotności oraz szybkości przemieszczania się. Bardzo ważną kwestię przy wyborze opon stanowi również typ bieżnika, ciśnienie oraz renoma producenta. Najlepiej stawiać na ogumienie sprawdzonych marek, które już od lat cieszą się uznaniem ze strony użytkowników.

Nie zapomnij zwrócić też uwagi na pozostałe elementy, które decydują o komforcie jazdy. Mowa tu o rodzaju kierownicy, pedałach czy długości ramy. Zwróć uwagę na to, że zarówno koła, jak i pozostałe elementy wpływają na masę jednośladu. Wybór zbyt ciężkiego roweru nie pozwoli Ci uzyskać zadowalających prędkości i negatywnie wpłynie na komfort jazdy. 

Przy zakupie pojazdu liczą się nawet te najmniejsze, pozornie nieistotne, detale. Sięgnij również po akcesoria, które zwiększą bezpieczeństwo na drodze. Wysokiej jakości kask ochroni głowę przed skutkami wypadku. Na wyposażeniu nie powinno zabraknąć też pompki, ale i oświetlenia.

Get updates direct to your inbox.

 

Subscribe to our newsletter